fbpx

Tempo ukraińskiego eksportu zbóż spada

Od początku br. systematycznie spada eksport zbóż z Ukrainy, do czego walnie przyczyniają się Rosjanie opóźniający kontrole w ramach korytarza zbożowego.

Jak informuje e-WGT, od początku sezonu 2022/23 Ukraina wyeksportowała prawie 27 mln ton towarów rolnych, w tym ok. 19 mln ton korytarzem zbożowym. Ukraińskie zboża są silną konkurencją dla rosyjskiego ziarna, zwłaszcza pszenicy.

Z tego też względu Rosjanie celowo spowalniają inspekcje statków w cieśninie Bosfor w ramach wspólnych odpraw wymaganych umową zbożową. Konsekwencją jest spadek do zaledwie 3 mln ton eksportu towarów z portów Morza Czarnego. Stąd całkowity styczniowy eksport produktów rolnych obniżył się od grudnia o 1,3 mln ton do 5,5 mln ton.

Całkowity eksport z Ukrainy w styczniu prezentuje się następująco: kukurydza: 2,6 mln ton; pszenica: 1,3 mln ton; soja: 345 tys. ton; śruta: 295 tys. ton; nasiona słonecznika: 190 tys. ton; jęczmień: 168,7 tys. ton; rzepak: 186 tys. ton; olej sojowy: 26 tys. ton.

Dodatkowo, jak informuje Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, ze względu na spowolnienie kontroli statków płynących przez Bosfor na Ukrainę w ramach umowy zbożowej, od 9 lutego utworzyła się kolejka 108 statków. W sumie 177 statków zostało zgłoszonych przez operatorów i przekazanych do centrum koordynacyjnego.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner