fbpx
Strona głównaCenyRynek paszTempo ukraińskiego eksportu zbóż spada

Tempo ukraińskiego eksportu zbóż spada

Od początku br. systematycznie spada eksport zbóż z Ukrainy, do czego walnie przyczyniają się Rosjanie opóźniający kontrole w ramach korytarza zbożowego.

Jak informuje e-WGT, od początku sezonu 2022/23 Ukraina wyeksportowała prawie 27 mln ton towarów rolnych, w tym ok. 19 mln ton korytarzem zbożowym. Ukraińskie zboża są silną konkurencją dla rosyjskiego ziarna, zwłaszcza pszenicy.

Z tego też względu Rosjanie celowo spowalniają inspekcje statków w cieśninie Bosfor w ramach wspólnych odpraw wymaganych umową zbożową. Konsekwencją jest spadek do zaledwie 3 mln ton eksportu towarów z portów Morza Czarnego. Stąd całkowity styczniowy eksport produktów rolnych obniżył się od grudnia o 1,3 mln ton do 5,5 mln ton.

Całkowity eksport z Ukrainy w styczniu prezentuje się następująco: kukurydza: 2,6 mln ton; pszenica: 1,3 mln ton; soja: 345 tys. ton; śruta: 295 tys. ton; nasiona słonecznika: 190 tys. ton; jęczmień: 168,7 tys. ton; rzepak: 186 tys. ton; olej sojowy: 26 tys. ton.

Dodatkowo, jak informuje Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, ze względu na spowolnienie kontroli statków płynących przez Bosfor na Ukrainę w ramach umowy zbożowej, od 9 lutego utworzyła się kolejka 108 statków. W sumie 177 statków zostało zgłoszonych przez operatorów i przekazanych do centrum koordynacyjnego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.