fbpx

Telus o braku chęci przedłużenia przez KE zakazu importu z Ukrainy: to polityka

Komisja Europejska nie chce przedłużyć zakazu importu produktów z Ukrainy do końca roku z uwagi na wybory w Polsce – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus cytowany przez PolskieRadio24.pl. Dla KE nie liczą się argumenty merytoryczne ani europejska solidarność, tylko polityka. 

Minister rolnictwa Robert Telus jest przekonany, że Komisja Europejska nie chce przedłużyć zakazu importu zbóż z Ukrainy na terytoria 5 krajów graniczących z Ukrainą. Zdaniem ministra decydują o tym nie argumenty merytoryczne, lecz polityka – wpływ na stanowisko Komisji ma fakt, że w październiku w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu RP.  

Samasz loteria - baner

“Jak zaznaczył minister rolnictwa termin zbiega się z kampanią wyborczą, a Komisji Europejskiej zależy, by w ten sposób wpłynąć na sytuację polityczną w Polsce. 

– Tutaj zależy, kto ma być za tym, żeby (zakaz importu przestał obowiązywać) 15 września. Wiemy, że to jest przed wyborami w Polsce. To proste – ocenił”. – czytamy w tekście opublikowanym na stronie internetowej PolskiegoRadia.24.pl.  

Minister Telus nie odpowiedział na pytanie o szansę na przedłużenie zakazu, powiedział jedynie, że “wszystkie kraje przyfrontowe będą apelować o takie rozwiązanie”.  

“Robimy co możemy, żeby przekonać Komisję Europejską do przedłużenia po 15 września terminu obowiązywania środków ochronnych – czytamy na profilu TT ministra Roberta Telusa. – Działamy w tej sprawie w gronie 5 państw przyfrontowych. Niestety, nie wszystkie państwa UE rozumieją sytuację w naszych krajach. Potrzebny jest dalszy dialog z UE!” 

Na 19 lipca zaplanowane jest spotkanie ministrów rolnictwa “koalicji 5”: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii, z udziałem ministra rolnictwa Ukrainy. Jak informowaliśmy w artykule Przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy celem spotkania ma być wypracowanie mechanizmów umożliwiających uczciwy handel pomiędzy państwami koalicji a Ukrainą, ale przede wszystkim mechanizmów realnego tranzytu ukraińskich towarów na rynki, które potrzebują tych produktów.  

Planowane są także inne spotkania polskiego ministra rolnictwa z jego odpowiednikami w państwach UE – najbliższe to spotkanie z ministrem rolnictwa Litwy. 

Zachęcamy ministra Telusa do większej aktywności dyplomatycznej na forum UE – wzorem do naśladowania może być dla niego ukraiński minister Mykoła Solski, który bardzo często rozmawia z ministrami rolnictwa państw UE – ostatnio, 3 lipca z ministrem Francji. Trudno zaprzeczyć, że jest skuteczny w obronie interesów ukraińskiego sektora rolnego. Choć, jak wiemy, ukraińscy rolnicy nie znaczą w nim wiele.  

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.