fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyTegoroczne zbiory zbóż w Polsce na rekordowych poziomach

Tegoroczne zbiory zbóż w Polsce na rekordowych poziomach

Żniwa podstawowych zbóż już się zakończyły, a na polach pozostała jeszcze kukurydza. Szacuje się, że w tym roku zbiory zbóż mogą być rekordowe, a ziarno jest dobrej jakości informuje Izba Zbożowo- Paszowa.

Jak powiedział PAP dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej, Radosław Grzegorczyk, zbiory zbóż podstawowych mogą być na poziomie 32-33 mln ton, a kukurydzy – co najmniej w granicach 7 mln ton. Zastrzegł jednak, że to szacunki, ale – jak dodał – warunki dla wzrostu upraw były sprzyjające.

Podkreślił, że ziarno jest dobrej jakości, zawiera więcej białka niż w poprzednich latach. Ponadto, żniwom nie przeszkadzały opady, więc zbiory są suche.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, pomimo bardzo dobrych tegorocznych zbiorów, rolnicy w dalszym ciągu sprzedają małe ilości ziarna, wyrażając w ten sposób niezadowolenie z oferowanych cen. Na rynku pojawiają się nieliczne oferty sprzedaży ziarna z dostawą we wrześniu, nie ma zaś chętnych do sprzedaży zbóż z odbiorem w IV kwartale tego roku.

– Mniej ziarna do sprzedaży niż w poprzednich tygodniach oferują także firmy handlowe – poinformował Radosław Grzegorczyk.

Dodał, że trwają zbiory kukurydzy na zielonkę. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że prognozy pogody wskazujące na brak opadów w I dekadzie września wpłyną na szybsze dojrzewanie kukurydzy uprawianej na ziarno i niektórych regionach kukurydziane żniwa mogą się rozpocząć już w połowie września.

– Przewidujemy, iż pomimo zróżnicowanej kondycji plantacji i notowanym słabym uziarnieniem kolb na północnym-zachodzie kraju, gdzie brak opadów odcisnął największe piętno na stanie plantacji, tegoroczne zbiory kukurydzy w kraju mogą być ponownie bardzo wysokie za sprawą rekordowego areału uprawy kukurydzy na ziarno szacowanego na około 1,15 mln ha – napisano w cotygodniowym biuletynie Izby.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.