Tegoroczne prognozy cen zboż.

Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej można się spodziewać, że po żniwach ceny zbóż bedą niższe o ok 15 do 20% N

Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej można się spodziewać, że po żniwach ceny zbóż bedą niższe o ok 15 do 20% w porownaniu do cen notowanych po żniwach ubieglorocznych. Wzrost cen zbóż może nastapić w drugim kwartale przyszłego roku.

W cyklicznej analizie rynkowej dotyczącej rynku zbóż z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej można sie dowiedzieć, żeW okresie żniw w 2007 roku podaż ziarna będzie znacznie większa niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Zboża będzie jednak mniej niż po żniwach 2004 i 2005, ponieważ mniejsze są zapasy początkowe. Dlatego ceny zbóż będą o 15-20 proc. niższe od notowań sprzed roku.

Dolny poziom cen skupu interwencyjnego będzie wyznaczony przez cenę interwencyjną, zaś wyznacznikiem górnego poziomu cen, a zwłaszcza cen żbóż konsumpcyjnych będą ceny importowe odpowiednio zwiekszone o koszty transportu.

Tegoroczne zbiory powinny byc o 27% wyzsze niz w zeszłym roku i powinny wynieść co najmniej 27,6 mln ton. Średni plon według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powinien wzrosnąć o 26%.


(aa)