Łazi toto takie marneAże dziwno drodzy moiAni tego włożyć w garnekAni nie da się wydoić””
Ten cytat z piosenki K. Grześkowiaka pt. Chłop żywemu nie przepuści” doskonale charakteryzuje nasz stosunek do much. Rząd muchówek jest jedną z najbardziej zróżnicowanych i licznych grup owadów, od zawsze związanych z działalnością człowieka i od zawsze też stanowiących dla niego poważny problem. Jednak rodowód much jest dużo dłuższy niż rodowód ludzkości, bo liczy sobie przeszło 250 milionów lat! Wielka w tym zasługa nieprawdopodobnej wprost ich rozrodczości. Jedna mucha skład około 1000 jaj, a w temperaturze około 30°C okres całkowitego rozwoju od jaja do osobnika dorosłego trwa tylko około jednego tygodnia. Dzięki temu, przy sprzyjających warunkach pogodowych (wilgoć, ciepło) para much może spłodzić w sezonie biliony potomstwa!
Wszędobylskie, niesłychanie żywotne i natrętne muchy bytujące na odchodach zwierząt i ludzi, resztkach żywności oraz padlinie są też roznosicielami wielu zarazków wywołujących tak niebezpieczne choroby jak salmonelloza, kolibakterioza, bruceloza czy gruźlica. Pojedyncza mucha może przenosić na swoim ciele do miliona bakterii!
U bydła muchy przyczyniają się do szerzenia się takich chorób jak: letnie zapalenie wymienia oraz zakaźne zapalenie rogówki i spojówki. Dodatkowo muchy nękając zwierzęta na pastwisku oraz w oborze, podczas jedzenia, czy w trakcie doju, wywołują stały niepokój i pobudzenie. Efektem uciążliwej obecność much jest zmniejszenie pobrania paszy i w konsekwencji obniżenie produkcji mleka od 10% do nawet 20%, a u bydła opasowego znaczne obniżenie dziennych przyrostów wagowych.
Opisywanym powyżej stratom można zapobiegać stosując środek chroniący bydło przed muchami o nazwie Tectonic Pour-on. Preparat ten zawiera on w swoim składzie permetrynę – związek należący do grupy syntetycznym pyretroidów, o silnym działaniu insektobójczym i odstraszającym. Zawarta w Tektonic Pour-on permetryna, jest odporna nadziałanie promieni UV (światło słoneczne) i słabo rozpuszczalna w wodzie. Te właściwości zapewniają długi okres skutecznego działania preparatu i to bez względu na warunki (słońce, deszcz) pogodowe. U krów mlecznych, Tectonic zaleca się stosować bezpośrednio po wieczornym udoju. W zależności od potrzeb, zabieg można powtarzać w odstępach co najmniej 7 tygodni, przez cały sezon występowania much. Co niezwykle istotne w przypadku krów mlecznych, po zastosowaniu preparatu Tectonic nie jest wymagane zachowanie okresu karencji na mleko! Każde opakowanie preparatu posiada specjalny dozownik pozwalający odmierzyć odpowiednią dawkę roztworu. Niebieski zabarwienie umożliwia odróżnienie zwierząt, u których produkt został już zastosowany. Dawka preparatu wynosi 10 ml na 100 kg, jednak na dorosłe zwierzę powinno się go stosować nie więcej niż 25 ml. Odmierzoną dawką preparatu należy rozprowadzić równomiernie po skórze grzbietu zwierzęcia od podstawy szyi aż do nasady ogona. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi przed atakami much chroniona będzie zarówno okolica głowy zwierzęcia jak i wymię.
W sprzedaży preparatu Tectonic Pour-on jest dostępny w opakowaniach o wielkości: 0,5 i 1 litr – odpowiednio dawka na 20 i 40 dorosłych krów. Tectonic Pour-on można nabyć w: hurtowniach i lecznicach weterynaryjnych jak również hurtowniach i sklepach zaopatrzenia rolnictwa. Koszt zabezpieczenia dorosłej krowy preparatem Tectonic nie powinien przekroczyć 4 zł.