Technologia E-Premium w ciągnikach John Deere

Na wystawie Agrotechnica w Hannoverze, 11-17 listopada 2007, John Deere został nagrodzony złotym medalem za innowacyjne rozwiązania w ciągnikach rolniczych. Zaprezentowane przełomowe rozwiązanie to zintegrowany elektryczny generator.Ciągnik E-Premium zostanie zaprezentowany na wystawie Polagra PREMIERY w poznańskim MTP, 15-17 lutego 2008 na stoisku firmy (nr 4, pawilon nr 5).

John Deere jest pierwszą firmą przedstawiającą tak innowacyjne rozwiązanie instalacji elektrycznej ciągnika. Generator podłączony bezpośrednio do wału korbowego produkuje do 20kW mocy elektrycznej już przy prędkości obrotowej 1800 obr/min. Moc ta wykorzystywana jest do napędu wentylatora, sprężarki powietrza, systemu klimatyzacji i 12V instalacji elektrycznej ciągnika. Wykorzystanie takiego rozwiązania poprawia całkowitą wydajność układu i zmniejsza zużycie paliwa.

Urządzenia elektryczne (np. wiertarka, piła elektryczna) mogą być zasilane przez sieć ciągnika dzięki zewnętrznym gniazdom elektrycznym 230 V i 400V- eliminując potrzebę posiadania generatora zewnętrznego. Zwiększona wydajność ciągnika już od 1250 obr/min.

Zalety tego rozwiązania wpływają przede wszystkim na mobilność wykonania prac przy pomocy narzędzi elektrycznych poza gospodarstwem, jak naprawy, remonty i budowa ogrodzeń, mostów czy dróg. Źródłem prądu dla takiego narzędzia jest w takim przypadku ciągnik.

opr. MS
Wrp.pl
źródło: John Deere Polska