fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinTechniki edycji genów in vitro to nie GMO – orzeczenie TSUE

Techniki edycji genów in vitro to nie GMO – orzeczenie TSUE

Techniki edycji genów roślin in vitro, które są stosowane konwencjonalnie i mają długą historię bezpieczeństwa, są wyłączone z przepisów UE ograniczających stosowanie organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO), orzekł we wtorek europejski sąd najwyższy.

Długotrwała batalia o techniki edycji genów traktowanych, jako GMO rozpoczęła się w 2015 r., kiedy grupa francuskich stowarzyszeń rolniczych zakwestionowała regulacje dot. GMO i złożyła skargę do francuskiego sądu. Sprawa trafiła pod Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), informuje Reuters.

– Organizmy uzyskane w wyniku zastosowania in vitro techniki/metody mutagenezy, która była konwencjonalnie stosowana w wielu zastosowaniach in vivo i ma długą historię bezpieczeństwa w odniesieniu do tych zastosowań, są wyłączone z zakresu tej dyrektywy – orzekł TSUE.

Technika edycji genów in vitro oznacza, że środki mutagenne są aplikowane na komórki roślinne, a cała roślina jest następnie sztucznie rekonstytuowana, podczas gdy in vivo środki mutagenne są aplikowane na całą roślinę lub jej części.

Ekolodzy, grupy przeciwne GMO i rolnicy twierdzą, że umożliwienie edycji genów zapoczątkuje nową erę „GMO 2.0” przez tylne wejście. Bioprzemysł argumentował jednak, że edycja genów może skutkować twardszymi i bardziej pożywnymi uprawami, a także oferować firmom farmaceutycznym nowe sposoby walki z ludzkimi chorobami, podaje Reuters.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.