Targi Owoców i Warzyw w Berlinie

Dziś mija ostatni dzień Międzynarodowych Targów Owoców i Warzyw Fruit Logistica w Berlinie, które rozpoczęły się 3 lutego br. To najważniejsze doroczne wydarzenie handlowe w branży owocowo-warzywnej skierowane głównie do sprzedawców owoców i warzyw z całego świata. Dlatego też, Polski, światowego potentata w produkcji owoców i warzyw, nie mogło zabraknąć na tak ważnej imprezie. Nasz kraj reprezentowały na targach 44 firmy, w tym 15 grup producenckich z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Polska to światowa potęga w produkcji owoców i warzyw. Ważne, aby plony znalazły nabywców w kraju, w Unii Europejskiej oraz na rynkach trzecich” – powiedział podczas otwarcia polskiego stoiska narodowego na targach Fruit Logistyka, wiceminister rolnictwa Marian Zalewski.
W ubiegłym roku, pomimo globalnego kryzysu finansowego, saldo obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi w Polsce było dodatnie. Za 11 miesięcy 2009 r. przekroczyło ono 2 mld euro. “Najwięcej wyeksportowaliśmy do krajów Unii Europejskiej (80 proc. eksportu), pierwsze miejsce zajmują Niemcy (dodatnie saldo ok. 500 mln euro). Wymagający rynek europejski potwierdza wysoką jakość naszych produktów, z czego możemy być dumni. To także podstawa do walki o nowe rynki” – chwalił polski rynek owocowo-warzywny wiceminister.

Miniony rok to także szerokie otwarcie rynków wschodnich na nasze warzywa i owoce, a zwłaszcza jabłka. Kilkaset tysięcy ton jabłek wyeksportowano do Rosji, na Ukrainę i Białoruś.

Ważnym akcentem tegorocznej imprezy były spotkania polskich grup producenckich, których tematem była wewnętrzna integracja grup i nawiązanie współpracy w zakresie promocji sprzedaży owoców i warzyw oraz usprawnienia eksportu. Zdaniem wszystkich, niezwykle ważne i celowe jest wspieranie sektora owocowo-warzywnego w UE w ramach Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw poprzez grupy i organizacje producentów.

Organizatorem Polskiego Narodowego Stoiska był już po raz drugi Związek Sadowników RP, a Honorowy Patronat nad nim objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności