Targi Agrotech – coraz większe

Z tegorocznej, trzynastej edycji, Targów Agrotech organizatorzy mogą być dumni. Ponad 30 tysięcy zwiedzających, 400 wystawców i znakomita, jak na tą porę roku, pogoda. Redakcja zapytała także samych zwiedzających jak oceniają Targi Agrotech?

Traktory, ciągniki, kombajny urzekające nowoczesnością i komfortem. Osiemnaście tysięcy siedemset metrów kwadratowych (w halach i na terenie otwartym) powierzchni ekspozycyjnej wynajętej przez blisko czterystu wystawców z trzynastu krajów (Belgii, Czech, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Włoch oraz Polski), ponad 500 maszyn i urządzeń rolniczych, trzydzieści tysięcy zwiedzających oraz uroczysta inauguracja nowego logo Targów Kielce. Tak wyglądała trzynasta edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH”” odbywająca się w towarzystwie VII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi “LAS-EXPO””. Pod względem wynajętej powierzchni wystawienniczej targi AGROTECH kwalifikują się do dziesiątki największych imprez targowych w kraju.

Zmiana logo – jak twierdzi prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń – ma być jednym z sygnałów świadczących o dynamice i rozwoju firmy. Targi AGROTECH są zresztą na to doskonałym dowodem, sukcesywnie nabierając coraz większego rozmachu, a w tym roku osiągając rekordowe wyniki pod każdym względem.

Traktor z 4,5 litrowym silnikiem, trzydziestoma dwoma biegami i klimatyzacją za “bagatela” – 161 tysięcy złotych. Dwukrotnie droższy kombajn, ale za to z wyposażeniem, którego nie powstydziłaby się limuzyna, bo oprócz “standardowej” klimatyzacji może poszczycić się komputerem pokładowym oraz lodówką na napoje. Taki zakup to już poważna inwestycja, dlatego wielu przybyłych na wystawę ograniczyło się do oglądania i fotografowania, nie decydując się od razu na finalizowanie ewentualnych transakcji. Jednak nawet i tak kosztowny zakup ma szanse realizacji. Do tego próbowali przekonać przybyłych rolników wykwalifikowani specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Izby Rolniczej i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dyżurujący w punktach konsultacyjnych. Można było zasięgnąć u nich rady w zakresie programów rozwojowych, możliwości uzyskiwania kredytów, a także form dofinansowania dla ich działalności, między innymi w oparciu o dotacje unijne.

Pytani przez redkację WRP rolnicy byli zadowoleni z tego co mogli zobaczyć na targach. Niektórzy nasi rozmówcy, pokusili się o ocenę samej organizacji targów.

– Przyjeżdżam na kieleckie targi regularnie, co rok – mówi Jan Burzec, rolnik z miejscowości Kolano, posiadający 60 ha gospodarstwo. Z zaciekawieniem obserwuję i zbieram materiały na temat nowości technicznych. W tym roku, przyjechałem z sąsiadem. Zbieramy oferty ciągników do 100 KM.

– Uważam, że oferta targowa jest interesująca – mówi Jan Szykulski z Leszna, emerytowany nauczyciel i rolnik z zamiłowania posiadający 7,5 ha. Mam tylko zastrzeżenia co do samej organizacji hal. Moim zdaniem firmy powinny być grupowane w poszczególnych pawilonach tematycznie. Wielu rolników przyjeżdża na targi w konkretnym celu. Często odwiedzam targi poznańskie i tam ten system się sprawdza.

– Poszukuję ciągnika do 100 KM – mówi Zbigniew Piątkowski z okolic Opoczna, rolnik gospodarujący na 30 ha. Targi Agrotech to dobre miesjce do zebrania ofert różnych producetnów maszyn.
<br

Targi AGROTECH obfitowały w liczne konferencje: “Rolnictwo Ekologiczne, Stan i Perspektywy Rozwoju”, “Drewno – znaczenie dla rozwoju regionu świętokrzyskiego”, “I Środkowoeuropejskie Forum Młodzieży Wiejskiej”, “Oferta Teleoptimum – obniżenie wydatków na telekomunikację” oraz szkolenia: “Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” i “Zasady przyznawania płatności do gruntów rolnych w 2007 roku”. Targi odwiedził także wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Lepper, który po zwiedzeniu ekspozycji udał się na konferencję prasową.

Dużym powodzeniem cieszyły się też ekspozycje kombajnów, traktorów i ciągników w rozmiarze mini. Wersja kieszonkowa za przysłowiowe kieszonkowe. Oprócz tego olbrzymie uznanie zdobyło chłopskie jadło podawane w kilkunastu punktach na terenie targów.

Spośród produktów zaprezentowanych podczas targów wybrano kilku laureatów. I tak, puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdobył ciągnik rolniczy CASE IH JX60. Złote Medale Targów Kielce przyznano za: płytę włóknisto – cementową EUROFALA, stację referencyjną GPS wykorzystywaną do równoległego automatycznego prowadzenia ciągników i maszyn samobieżnych – OUTBACK E-DRIVE. Kolejnymi medalistami były: ciągnik rolniczy PRONAR P5 MODEL 5135 i wielofunkcyjne narzędzie uprawowo – pielęgnacyjne oraz mobilna zaprawiarka do nasion “Amela”.

Tegoroczny AGROTECH potwierdził ponadto siłę i znaczenie Targów Kielce, które po raz pierwszy od separacji z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi stanęły z nimi w targowe szranki i to starcie w spektakularny sposób wygrały. Targi AGROTECH okazały się ponad dwukrotnie większe, zarówno pod względem wynajętej powierzchni wystawienniczej, jak i liczby wystawców, od organizowanych przez MTP po raz pierwszy targów AGRO-PREMIERY – stanowiących część POLAGRY.

źródło: Targi Kielce
opr. i sonda MS
foto: Alan N”