Targi AGRO POMERANIA w Barzkowicach

W ubiegłą niedzielę, tj. 13 września br., zakończyły się XXII Barzkowickie Targi Rolne AGRO POMERANIA. To największa i najważniejsza wystawa rolnicza w województwie zachodniopomorskim. Przez trzy dni na targach można było zobaczyć bardzo szeroką gamę produktów związanych z rolnictwem. Organizatorem imprezy był tradycyjnie Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Pierwszy dzień imprezy, czyli piątek, był tradycyjnie dniem przeznaczonym głównie dla młodzieży szkolnej. Stąd też w programie dominowały zawody sportowe oraz występy zespołów śpiewu i tańca ludowego z udziałem młodych artystów reprezentujących lokalne ośrodki kultury.

Drugiego dnia odbyły się imprezy towarzyszące Barzkowickim targom, czyli XV Zawody Jeździeckie w Skokach oraz VII Regionalna Wystawa Bydła Mlecznego. Gratką dla odwiedzających imprezę rolników były polowe pokazy sprzętu rolniczego. Ciekawostką był pokaz florystyczny pt. Pożegnanie lata”, przygotowany przez dr. inż. Piotra Szalachna, Międzynarodowego Sędziego Sztuki Florystycznej.

Niedziela, czyli ostatni dzień trwania imprezy, rozpoczęła się od Dożynkowej Mszy Świętej. Nie obyło się bez korowodu i konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku Starostami dożynek byli Alina Panek z Grabowa, gospodarująca wraz z mężem i dziećmi na 45-hektarowym gospodarstwie rolnym oraz Marek Krawiec ze Skalina posiadający 100-hektarowe, również rodzinne gospodarstwo.

Oprócz uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto kilka konkursów, w tym wojewódzkie etapy Agroligi 2009 oraz konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W pierwszym zwyciężyli: w kategorii rolnicy – Marian Nowak z Grabowa (gm. Biały Bór), w kat. firmy – Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe JAROL z Barwic (gm. Barwice). Mistrzowie wojewódzcy będą walczyć o tytuł Mistrza Krajowego Agroligii2009.
W wojewódzkim etapie konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego jednym z organizatorów jest KRUS, laureatami zostali: Joanna i Andrzej Rutkowscy z Maszewa (I m.), Danuta i Stanisław Balińscy z Darskowa (II m.) oraz Danuta i Jan Woroch z miejscowości Stary Klukom (III m.).
Ponadto rozstrzygnięto również konkursy o zasięgu wojewódzkim m.in. na “Najestetyczniejsze i przyjazne środowisku sołectwo”, w którym zwyciężyła wieś Trzygłów w gm. Gryfice.

Oprócz tych wydarzeń, w bogaty programie trzydniowej imprezy znalazły się również prezentacje gospodarstw agroturystycznych, wystawa koni, plenery malarskie, wystawa twórców ludowych, prezentacja ogrodu biosurowcowego i oczyszczalni “Ogrody Odnowy”.

Targi to jednak przede wszystkim wystawcy. Ci nie zawiedli i w tym roku. Zwiedzający mogli zapoznać się z szeroką ofertą kilkudziesięciu wiodących producentów sprzętu rolniczego, wyposażenia budynków inwentarskich oraz środków wykorzystywanych do produkcji rolnej. Jak na regionalną wystawę przystało, nie zabrakło także szerokiej oferty gastronomicznej. Można było zakupić miody, pieczywo, przetwory z owoców i wiele, wiele innych smakołyków. Łącznie w wystawie wzięło udział ok. 400 wystawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności