fbpx

TAMA Polska – Ściągacze, napinacze…. prawda i mity!

W ostatnich latach siatka stała się bardzo popularną metodą belowania zbiorów. Niestety, jest wiele sytuacji, kiedy niewystarczająca wiedza na temat siatki powoduje problemy.

Niepoprawne lub wprowadzające w błąd informacje dotyczące siatki, czasem powodują zamieszanie na rynku, co może w rezultacie doprowadzić do problemów z używaniem siatki w prasie, jak również poważnie wpływać na jakość produkowanych bel.
Jednym z mitów są tzw. ściągacze” lub ostatnio używane określenie “napinacze boczne”.

Baner Syngenta

Są to określenia używane w przypadku białych siatek z wplecionymi na brzegach kolorowymi nitkami.
Tak naprawdę, są to jedynie oznaczenia kierunkowe siatki, które mają ułatwić rolnikowi umieszczenie siatki w zasobniku prasy. To samo zadanie spełnia kolorowe oznaczenie jednego brzegu tuby, na której nawinięta jest siatka. Informuje użytkownika, w jaki sposób umieścić rolkę w prasie.

Całe nieporozumienie bierze się z nieznajomości zasad rozchodzenia się siatki w prasie.
Kiedyś, gdy do owijania używano głównie sznurka, sprawa była prosta. Umieszczało się kłębki w zasobnikach prasy i to co można było zepsuć, to jedynie odwrotnie włożyć kłębek sznurka do prasy, co powodowało rozwijanie się sznurka, a nie skręcanie.
Konstruktorzy pras wykorzystując tę samą metodę wymyślili siatki, które działają na podobnej zasadzie, jak sznurek rolniczy. Cienkie osnowy oplatające belkę, działają tak samo jak sznurek, z tym że jest ich więcej. Ponieważ trudno byłoby umieścić w zasobniku prasy około 50 kłębków sznurka, które oplatałyby belkę, a w dodatku by robiły to równo, konstruktorzy w siatkach zastosowali osnowy połączone poprzecznymi wątkami, które mają jedynie za zadanie utrzymać wątki na beli w równej odległości od siebie (patrz rysunek nr.1).

Wracając do “ściągaczy” czy “napinaczy”, jeśli one miałyby sens, to dlaczego nikt nie umieszcza w prasie sznurków o różnej grubości?
Każdy rolnik używający obecnie siatkę, używał kiedyś sznurek. Czy znacie takiego, który umieszczałby w prasie sznurki o różnej grubości? Na przykład cienkie w środku, a grube na bokach beli. Sadzę, że nie znacie takiego! A dlaczego? Ponieważ nie ma to najmniejszego znaczenia, a cała wytrzymałość zarówno sznurka, jak i siatki rozkłada się zawsze po obwodzie beli.

Tak zwane ściągacze, czy napinacze mogą jedynie powodować problemy. Więcej materiału po bokach, czy na środku beli może powodować nierównomierne rozkładanie się siatki w prasie, np. hamulec nie będzie równomiernie dociskał całej powierzchni rolki siatki itp. (patrz rys. nr.2)
Inne sploty siatki lub zagęszczenia mają się nijak do wytrzymałości!

Firma TAMA gwarantuje podstawowe parametry swoich siatek.
– wytrzymałość na zerwanie – gwarantowane minimum, nie średnia!
– długość metrów w rolce – gwarantowane minimum, nie średnia!
– średnica rolki siatki – poniżej 30 cm, mieści się w każdym zasobniku!
Dodatkowe informacje są dostępne na stronach:
http://www.tama-polska.pl
http://www.tama-polska.pl/pdf/CPA_Technical_1.pdf
http://www.tama-polska.pl/pdf/CPA_Technical_2.pdf
http://www.tama-polska.pl/pdf/CPA_Technical_3.pdf

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.