fbpx
Strona głównaPozostałeSzkoły rolnicze pod opieką" MRiRW?"

Szkoły rolnicze pod opieką” MRiRW?”

Resort rolnictwa zamierza bezpośrednio oddziaływać na jakość i efektywność kształcenia rolniczego, a tym samym na kreowanie polityki kadrowej dla sektora rolno – spożywczego.

Jak poinformowało nas biuro prasowe ministra rolnictwa, resort zamierza przejąć prowadzenie przynajmniej części szkół i placówek rolniczych (centra kształcenia praktycznego, centra kształcenia ustawicznego oraz szkoły kształcące w zawodach unikalnych np. technik pszczelarzy, technik inżynierii środowiska i melioracji wodnych, technik weterynarii.) Polska nie jest odosobniona w tej kwestii, we wszystkich krajach starej UE” ministrowie rolnictwa mają znaczący wpływ na kształcenie rolnicze, a w niektórych państwach UE odpowiednie departamenty prowadzą nawet nadzór nad szkołami rolniczymi.

W Polsce są odpowiednie przepisy pozwalające ministrowi rolnictwa przejmowanie szkół rolniczych (Ustawa o Systemie Oświaty w art. 5 ust. 5e), nie określa ona jednak jednoznacznie zakresu, trybu i terminu przejmowania szkół i placówek rolniczych od samorządów. Dlatego trwają pracę nad nowelizacją tej ustawy, polegające na doprecyzowaniu poszczególnych jej zapisów. Przejęcie szkół rolniczych od samorządów jest również wpisane w Założenia Narodowego Programu Edukacji Mieszkańców Wsi opracowane przez MRiRW.


MS

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.