fbpx
Strona głównaPozostałeSzkolenia komputerowe na wsi

Szkolenia komputerowe na wsi

Microsoft wraz z Fundacją Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich zakończył pierwszą edycję projektu społeczno-edukacyjnego Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”. N”

Projekt jest częścią globalnego programu grantowego Microsoft Unlimited Potential, którego celem jest wyrównywanie szans społeczności defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem informacyjnym” w dostępie do narzędzi, wiedzy i umiejętności informatycznych.

Beneficjentem grantu i wykonawcą projektu jest Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich. Z podstaw obsługi komputera i Internetu przeszkolonych zostało 726 osób z 7 województw, głównie kobiety z obszarów wiejskich oraz małych miasteczek. Podsumowanie pierwszej edycji projektu połączone jest z inauguracją kolejnej, która zostanie przeprowadzona dzięki przyznanemu przez Microsoft kolejnemu grantowi o wartości niemal 100 tys. dolarów. Fundacja rozpocznie realizację drugiej edycji szkoleń, tym razem dla 1200 osób, jeszcze wiosną tego roku.

– Celem projektu “Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”, podobnie jak całego programu Microsoft Unlimited Potential jest wyrównywanie szans społeczności zamieszkujących obszary wiejskie w dostępie do nowych technologii oraz umiejętności ich wykorzystania do rozwoju osobistego i zawodowego. Prowadzone na wsiach i w małych miasteczkach na terenie całego kraju szkolenia z podstaw obsługi komputera i Internetu były adresowane przede wszystkim do osób bezrobotnych, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, dla których umiejętności obsługi komputera, oprogramowania i Internetu oznaczają nowe kwalifikacje zawodowe i otwierają nowe możliwości.

“To była prawdziwa przyjemność widzieć jak osoby, które jeszcze dwa dni wcześniej nie potrafiły, wręcz bały się uruchomić komputer, zupełnie swobodnie wykonywały polecenia prowadzącego i płynnie poruszały się po klawiaturze i ekranie. Komputer jest powszechnie dziś wykorzystywanym narzędziem, nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym. Mam nadzieję, że te nowe i tak entuzjastycznie przyjęte przez uczestniczki umiejętności pozwolą im w pełni wykorzystać ich potencjał – potencjał do nauki, pracy i zabawy” – powiedziała Joanna Frąckowiak, PR & Community Affairs Manager w polskim oddziale Microsoft.

W ramach projektu przeprowadzono w sumie 35 szkoleń, w których wzięło udział 726 osób. Szkolenia odbyły się w 7 województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Ich organizatorzy przejechali ponad 6.5 tys. kilometrów. Szkolenia odbywały się w pracowniach komputerowych, udostępnianych przez partnera projektu – Centrum Doradztwa Rolniczego. Dodatkowo, Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich udostępniała 10 laptopów jako uzupełnienie wyposażenia wykorzystywanych pracowni komputerowych. Dzięki temu każdy uczestnik szkoleń posiadał samodzielne stanowisko do nauki i ćwiczeń.

“Realizując szkolenia odwiedziliśmy 13 miejscowości w 7 województwach. We wszystkich projekt spotykał się z dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Uczestnicy naszych szkoleń, w większości kobiety oraz bezrobotni, z ogromnym zapałem zdobywali nowe umiejętności i szybko zaczęli wykorzystywać je w praktyce. Jak się okazało, wielu z nich posiada w domu komputery, które dotychczas służyły wyłącznie ich dzieciom do gier i zabawy. Teraz, uczestnicy naszych kursów mogą np. swobodnie poszukiwać informacji w Internecie, m.in. ofert pracy, przygotowywać dokumenty aplikacyjne w edytorze tekstu i wysyłać je za pośrednictwem poczty e-mail. Wierzę, że hasło zawarte w nazwie projektu “Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”, dzięki szkoleniom oraz dużemu zaangażowaniu ich uczestników, stanie się w ich przypadku rzeczywistością” – powiedziała Maria Wróblewska, prezes Fundacji Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich.

Zarówno duże zainteresowanie prowadzonymi w ramach projektu kursami, jak i doświadczenie Fundacji Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich przyczyniły się do decyzji Microsoft o kontynuacji projektu. Fundacja otrzymała kolejny grant w postaci środków finansowych i oprogramowania o łącznej wartości niemal 100 tys. dolarów na realizację drugiej edycji projektu “Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”.

W Polsce przyznanych zostało już 7 grantów Unlimited Potential o łącznej wartości 1 mln 215 tys. dolarów. Dzięki realizowanym projektom UP powstało 118 bezpłatnych Punktów Dostępu do Internetu Ikonk@ na Podlasiu, 3 Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Lubelszczyźnie, 2 w Warszawie i 7 w regionie Podlasia oraz prowadzone są liczne szkolenia z podstaw obsługi komputera i Internetu dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych i żyjących na marginesie społecznym.

Opr. MS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.