fbpx

Szkody łowieckie – nierozwiązywalny problem?

Jak bumerag powraca temat szacowania szkód wyrządzanych przez zwierzynę dziką i funkcjonowania kół łowieckich. Dotąd żadnej z opcji rządzącej nie udało się znaleźć zadawalającego rozwiązania. Rolnicy i reprezentujące ich organizacje od lat piszą w tej kwestii pisma do zarówno do resortu rolnictwa jak i środowiska, a te pozostają głuche na chłopskie monity, chowając się za obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi.

Samasz loteria - baner

Wraz z pomysłem przeniesienia z Ministerstwa Środowiska (obecnie Klimatu i Środowiska) do resortu rolnictwa części departamentów związanych z polityką leśną, pojawiało się światełko w tunelu, że wreszcie uda się pozytywnie rozwiązań ten jakże ważny dla rolników problem. Szybko jednak zgasło, ponieważ prezydent RP zawetował ustawę dotyczącą tych roszad w ministerstwach.

Zobacz także: O szkodach łowieckich, problemach z ich szacowaniem i ASF-ie

Samorząd rolniczy nie zrażony tymi przeciwnościami losu po raz kolejny wystąpił do Ministerstwa tym razem Klimatu i Środowiska o wprowadzenie zmian legislacyjnych, które będą korzystne dla poszkodowanych rolników.

Jednym z zaproponowanych przez izby rozwiązań jest ustanowienie nadzoru nad kołami łowieckimi przez starostów powiatowych. Zdaniem wnioskodawcy, skoro starosta odpowiedzialny jest za wydzierżawianie obwodów łowieckich oraz naliczanie opłat z tego tytułu, powinien on również sprawować nadzór nad wypełnianiem obowiązków wynikających z prawidłowej gospodarki łowieckiej.

Jak podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych konieczne jest ustanowienie faktycznego nadzoru nad kołami łowieckimi oraz wypracowanie takich rozwiązań prawnych, które mogłyby doprowadzić do załagodzenia sporu między rolnikami, a kołami łowieckimi.

Według samorządu rolniczego potrzebne jest też jak najszybsze unormowania kwestii szacowania szkód w uprawach, a dokładniej sytuacji, w których koła łowieckie odmawiają szacowania szkód, pomimo zgłoszenia, albo celowo opóźniają się z podjęciem działań lub nie dostarczają protokołów szacowania, uniemożliwiając rolnikowi wniesienie pozwu o odszkodowanie.

Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagane jest uprzednio przejście całej procedury administracyjnej. Tego typu praktyki stosowane przez koła łowieckie przysparzają rolnikom dużych problemów, narażając tym samym na wymierne straty.

– Wprowadzenie stosownych zmian może pomóc zmobilizować koła łowieckie do wypełniania przez nie ustawowych obowiązków, a poszkodowanym rolnikom stworzy realną ochronę swoich praw – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Czy i tym razem postulaty rolnicze w tej kwestii zastaną bez odpowiedzi… Być może, jeśli zwierzęta mogłyby mówić ludzkim głosem, to rolnicy szybciej by się z nimi dogadali niż z myśliwymi czy ministerialnymi urzędnikami…

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja