fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinSzkodniki łuszczynowe nalatują na rzepak

Szkodniki łuszczynowe nalatują na rzepak

Szkodniki łuszczynowe nalatują na rzepak. Plantacje należy systematycznie monitorować w celu wyznaczenia optymalnego terminu zwalczania szkodników, po przekroczeniu progów szkodliwości  zastosować insektycyd.

Chowacz podobnik w sprzyjających warunkach, tzn. gdy jest ciepło i bez opadów, pojawia się na plantacjach rzepaku razem ze słodyszkiem rzepakowym, kiedy rośliny znajdują się w fazie luźnego pąka kwiatowego. Niewielki, czarny chrząszcz, ok. 2,5-3 mm długości liczniej nalatuje, gdy temperatura w dzień przez kilka dni osiąga około 20°C.  Tymczasem synoptycy na najbliższe dni zapowiadają znacznie wyższe temperatury. Oznacza to, że należy liczyć się z intensywnym nalotem chrząszczy.

Chowacz podobnik wgryza się do łuszczyn i składa jaja. Największe straty powoduje, gdy łuszczyny osiągają długość 2–4 mm. Jedna larwa chowacza zjada zazwyczaj kilka nasion powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn.

Pryszczarek kapustnik także już atakuje rozwijające się łuszczyny. Ciepłe warunki (bark opadów, wysokie temperatury) sprzyjają rozwojowi pryszczarka kapustnika. Samice pryszczarka najczęściej składają jaja do wcześniej uszkodzonych łuszczyn przez chowacza podobnika, ale niekoniecznie. U odmian o delikatnej skórce samice pryszczarka radzą sobie bez chowacza i składają jaja bezpośrednio do łuszczyn. W jednej łuszczynie może żerować nawet kilkadziesiąt larw, które żerują na nasionach i wewnętrznej ściance łuszczyn. Uszkodzone łuszczyny są zdeformowana, nabrzmiałe, przedwcześnie dojrzewają i często pękają osypując nasiona. W rzepaku ozimym pryszczarek rozwija 2–3 pokolenia, natomiast w jarym 3–4. W zależności od warunków pogodowych rozwój jednego pokolenia trwa około miesiąca.

Uszkodzenia powodowane przez szkodniki są łatwą drogą dostępu dla niebezpiecznych chorób rzepaku: czerni krzyżowych, suchej zgniliźnie kapustnych i szarej pleśni. Insektycydy przeciwko chowaczowi podobnikowi przeważnie niszczą pryszczarka kapustnika i słodyszka rzepakowego.

Sprawdź>> Lista insektycydów

Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza podobnika

1 chrząszcz na 1 roślinie;

Przy jednoczesnym licznym wystąpienia pryszczarka kapustnika to 1 chrząszcz przypadający na 2 rośliny

Próg ekonomicznej szkodliwości pryszczarka kapustnika

1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie;

Przy licznym wystąpieniu chowacza podobnika to 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach (0,25-0,3 muchówek/1 roślinę). Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.