Szereg zmian w nowych kombajnach od Case IH w 2016 r.

Case IH wprowadza szereg zmian w nowych modelach kombajnów, wprowadzanych w swojej ofercie na 2016 rok. Zwiększona wydajność, skuteczniejsze oczyszczanie ziarna i zminimalizowanie jego strat to tylko niektóre cechy charakterystyczne nowej serii.

W nowej serii kombajnów Axial-Flow 140 marki Case IH wprowadzono wiele zmian. Oferta z rocznika 2016 obejmuje modele: 5140 Cross Flow z silnikiem FPT o pojemności 6,7 litra zgodnym z normami emisji Stage IV, o mocy maksymalnej 312 KM, 6140 Cross Flow z silnikiem FPT o pojemności 8,7 litra zgodnym z normami Stage IV, o mocy maksymalnej 400 KM oraz 7140 Cross Flow, również wyposażony w 8,7-litrowy silnik zgodny ze Stage IV, o mocy maksymalnej 449 KM. – Nasi inżynierowie włożyli wiele wysiłku, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność tych kombajnów i udało im się to znakomicie – cieszy się August von Eckardstein, product marketing manager harvesting technology Case IH Europe.

Skuteczniejsze oczyszczanie ziarna i zauważalny wzrost przepustowości
Po zejściu z rotora zboże trafia na nowy blat z sześcioma przenośnikami ślimakowymi (zamiast – jak dotychczas – pięciu), które skutecznie przenoszą je na sita z jeszcze większą przepustowością. W tym miejscu automatyczny system kompensacji nachyleń bocznych zapewnia optymalny przepływ ziarna. – Nasz nowy system oczyszczania ziarna Cross Flow uruchamia się i wyłącza automatycznie w razie potrzeby. To bardzo skuteczny sposób na dalsze zwiększenie wydajności naszych kombajnów z serii 140. Do obsługi tego systemu, który może wyrównywać nawet 12-stopniowe nachylenia, nie trzeba interwencji operatora. Oprócz znacznie zwiększonej przepustowości podajnika ślimakowego ziarna oczyszczonego i ogromnego zbiornika ziarna o pojemności 10 570 litrów w modelach 6140 i 7140, system oczyszczania ziarna Cross Flow umożliwia operatorom pełne wykorzystanie możliwości tych kombajnów, a zarazem każdego dnia spędzonego w polu, szczególnie podczas pracy w wymagających warunkach, czyli na wzniesieniach – tłumaczy von Eckardstein.

Ulepszone zarządzanie słomą
– Oprócz zaspokojenia wymagań technicznych dotyczących optymalnego rozprowadzania słomy i formowania pokosu, w nowych kombajnach z serii 140 udało nam się znacznie ułatwić przełączanie z trybu formowania do cięcia. Chcąc przełączyć tryb roboczy z formowania pokosu do cięcia słomy lub odwrotnie, na przykład podczas przejazdu pomiędzy polami lub klientami, operator może to zrobić w ciągu minuty, wykonując dwie szybkie i proste czynności – wyjaśnia August von Eckardstein. – Operator może teraz przełączać te tryby bez wysiadania z wygodnej kabiny lub za pomocą przełączników elektrycznych zamontowanych na zewnątrz po prawej stronie kombajnu. Ponadto, prędkość rozdrabniacza można regulować bez użycia narzędzi ani wymiany pasów, również z prawej strony maszyny – dodaje.

Układ gąsienic gumowych w modelach 6140 i 7140
Inżynierowie Case IH wybrali firmę Zuidberg jako preferowanego wykonawcę gąsienic typu F z funkcją tłumienia. Gąsienice zintegrowano z osią kombajnu, co pozwoliło wykluczyć wszystkie siły strukturalne działające na piastę napędową maszyny. Gąsienice są dostępne w wersjach o szerokości odpowiednio 610 i 762 mm z zachowaniem ograniczenia szerokości kombajnu do 3,5 m. Klienci mogą również wybrać gąsienice o szerokości 900 mm, ale ich montaż powoduje przekroczenie tej granicy szerokości pojazdu.  

Maksymalna łatwość i wygoda obsługi
W nowych kombajnach z rocznika 2016 wprowadzono mnóstwo niewielkich udoskonaleń, przy czym kilka z nich wynika z intensywnych konsultacji między inżynierami i klientami marki Case IH. Nowe dolne części podajników ślimakowych ziarna oczyszczonego i niedomłoconych kłosów wykonane są z kompozytu, dzięki czemu ułatwiają i przyspieszają oczyszczanie nasion. Zmiana pozycji podnośników czystego ziarna i niedomłoconych kłosów umożliwia operatorom niezmiernie wygodny dostęp do prawej strony kombajnu. Dodatkową wygodę operatora zapewnia również nowe rozwiązanie polegające na jednoczesnym napinaniu napędów łańcuchowych podnośnika z poziomu gruntu.
Sześć mniejszych i lżejszych klepisk umożliwia ich szybką i łatwą obsługę oraz wymianę w zależności od rodzaju zbiorów. – W nowych kombajnach Axial-Flow zastosowano jeszcze mniej pasów niż wcześniej oraz wydajniejsze i bardziej dostępne napędy – mówi von Eckardstein, a następnie dodaje: – Zmodyfikowaliśmy również system przeniesienia napędu na podłoże, stosując wiele wygodnych rozwiązań z kombajnów serii 240. Nowy system umożliwia łatwą zmianę biegów ze wspomaganiem elektrycznym pomiędzy dwoma zakresami przełożeń mechanicznych. Biegi zmienia się za pomocą przełącznika obrotowego na konsoli. Napęd hydrostatyczny przystosowano do obsługi większych obciążeń trakcyjnych często występujących w Europie.

Wydajność i wygoda plus dłuższa sprawność użytkowa
Drobne udoskonalenia wprowadzone w kombajnach z nowej serii 140 obejmują również podajnik zapewniający lepsze i wydajniejsze podawanie ziarna do rotora oraz wydłużony okres trwałości podzespołów. – Kolejne flagowe udoskonalenie naszych kombajnów z serii 140 to nowa, opcjonalna obrotowa końcówka rury wyładowczej umożliwiająca łatwiejsze i skuteczniejsze napełnianie ziarnem przyczep bez konieczności przesuwania kombajnu ani przyczepy – wyjaśnia von Eckardstein.
Kombajny z nowej serii Axial-Flow 140 marki Case IH wyposażono w gotowe instalacje przewodowe umożliwiające podłączenie trzech kamer odpowiednio na zbiorniku ziarna, rozładunkowym podajniku ślimakowym oraz z tyłu kombajnu. Przeprojektowano również osłony boczne maszyny, dzięki czemu użytkownicy nowych modeli nie będą już musieli tracić czasu na zdejmowanie kilku osobnych elementów.

Renata Struzik, źródło: Case IH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności