Szczyt w Helsinkach

Dziś, w Helsinkach odbywa się szczyt państw krajów z regionu Morza Bałtyckiego (BSAS – Baltic Sea Action Summit). Polskiej delegacji przewodniczy wicepremier Waldemar Pawlak. Podczas szczytu odbędzie się dyskusja dotycząca jak najszybszego wdrożenia przyjętych w Bałtyckim Planie Działania HELCOM czterech głównych celów poprawy czystości Morza Bałtyckiego przez kraje leżące nad Bałtykiem.

Polska złoży zobowiązanie usunięcia w perspektywie 2015 roku blisko 100% ładunku zanieczyszczeń biodegradowalnych oraz osiągnięcie co najmniej 75% redukcji biogenów w ściekach komunalnych z terenu Polski. Realizacja tych zamierzeń oznaczać będzie w ciągu najbliższych pięciu lat budowę 30 tys. km sieci kanalizacyjnej, budowę 177 oraz modernizację dalszych 569 oczyszczalni ścieków kosztem 8 miliardów euro. Polska przychyli się do propozycji wdrożenia do końca 2014 roku przepisów Zalecenia HELCOM wprowadzającego restrykcje w stosowaniu polifosforanów w proszkach do prania do użytku konsumenckiego.

Szczyt na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego (BSAS) jest procesem roboczym obejmującym przygotowanie i rozwijanie deklaracji zaangażowania na rzecz przywrócenia dobrego stanu Morza Bałtyckiego (zgodnie z Bałtyckim Planem Działań HELCOMu) oraz monitoring realizacji i dalsze rozwijanie zaangażowania krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Jego celem jest połączenie zasobów i możliwości, którymi dysponują sektory publiczny, prywatny i obywatelski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności