Szczepionka zamiast kastracji

Eurogroup For Animals 4 maja zainaugurowało ogólnoeuropejską kampanię – End Pig Pain, której celem jest wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu chirurgicznej kastracji bez znieczulenia prosiąt oraz wdrożenie istniejących już zakazów rutynowego przycinania ogonów i zębów u tych prosiąt. W Polsce kampania będzie prowadzona przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Pomysłodawcy kampanii  chcą uzbierać  milion podpisów pod petycją i dzięki temu wywrzeć wpływ na Komisję Europejską oraz rządy poszczególnych krajów.

Prawo w  wielu europejskich krajach w tym też w Polsce obecnie  pozwala na kastracją chirurgiczną prosiąt do siódmego dnia życia, a zabieg ten odbywa się bez żadnego znieczulenia.   Dziś alternatywę dla tego zabiegu są coraz szerzej stosowane szczepionki.

W hodowli zwierząt jest wiele problemów dobrostanowych, które są trudne do rozwiązania dla hodowców. Jednak w przypadku kastracji chirurgicznej prosiąt oraz przycinania im ogonów i zębów, rozwiązania są gotowe i wystarczy odrobina dobrej woli wśród polityków tworzących prawo oraz hodowców, aby sytuacja tych boleśnie okaleczanych zwierząt mocno się poprawiła. Nie ma obecnie żadnych argumentów, aby nie dążyć do tych zmian – mówi Barbara Piętoń, koordynatorka kampanii w Polsce

Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki