fbpx

Szczepionka, która pozwala wrócić do natury

Jestem lekarzem weterynarii, a osobiście walczę o efektywność produkcji – zaznaczył na początku swojego wykładu prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. To ważna deklaracja, bo efektywność oznacza konkurencyjność na rynku. Polscy producenci trzody chlewnej nie tylko powinni, ale wręcz muszą konkurować z europejskimi czy też światowymi producentami mięsa. Firma Pfizer Animal Health Polska daje im teraz możliwość wyboru nowej metody chowu.

Wykład prof. Zygmunta Pejsaka był jednym z punktów programu lipcowej konferencji firmy Pfizer, poświęconej wprowadzeniu na polski rynek nowego produktu o nazwie Improvac® – pierwszej szczepionki przeciwko zapachowi knura. Ten immunologiczny preparat służący do kastracji knurków nie jest hormonem. Szczepionka ta indukuje wytwarzanie przeciwciał neutralizujących GnRF, czyli czynnik pobudzający wydzielanie gonadotropin. Dzięki temu następuje okresowe zahamowanie funkcji jąder, a w konsekwencji eliminacja zapachu płciowego mięsa knurów.

Baner Syngenta

– Prawidłowe zastosowanie szczepionki Improvac, jako alternatywy chirurgicznej kastracji, eliminuje zapach knura podobnie jak ona. Zmniejsza wskaźnik zużycia paszy na kg przyrostu (FCR), poprawia mięsność tuszy (1-2%) i zmniejsza ilość niepożądanego tłuszczu w warstwie grzbietowej (słonina grzbietowa) – podsumował wyniki badań prowadzonych w polskich, czeskich i węgierskich fermach prof. Zygmunt Pejsak.

Powszechnie dotychczas stosowana metoda eliminacji zapachu płciowego jest kastracja chirurgiczna przeprowadzana we wczesnym okresie życia knurków. W Unii Europejskiej rocznie kastruje się się około 100 mln sztuk prosiąt. Coraz częściej podnoszone są głosy o nieetycznym aspekcie zabiegu chirurgicznego, często przeprowadzanego przez przypadkowe osoby, bez znieczulenia zwierzęcia i w warunkach urągających nie tyle podstawowym zasadom higieny, co wręcz humanitaryzmu. Wadą chirurgicznej kastracji jest też wzrost częstości zachorowań i padnięć zwierząt oraz utrata potencjału wzrostowego knurów, będąca konsekwencją spadku potencjału przemian anabolicznych.

Foto1: Specjalnie zaprojektowana, wygodna oraz bezpieczna automatyczna strzykawka do iniekcji z potrójnym systemem zabezpieczeń i opatentowaną igłą zapobiegają możliwości samoiniekcji przez wykonujących zabieg szczepienia.

Firma Pfizer przygotowała specjalnie zaprojektowaną, wygodną oraz bezpieczną strzykawkę automatyczną do iniekcji. Potrójny system zabezpieczeń i specjalnie opatentowana igła zapobiegają możliwości samoiniekcji przez wykonujących zabieg szczepienia. Prowadzi też cykl szkoleń dla lekarzy weterynarii i pracowników ferm w krajach, w których dostępny jest Improvac®.

– Eliminacja zapachu knura to przede wszystkim spełnienie potrzeb konsumenta – przekonywał prof. dr hab. Władysław Migdał. – To również poprawa wskaźników jakościowych mięsa, optymalny skład szynki oraz korzyść dla zakładów mięsnych. Szczepione zwierzęta mają zredukowane odruchy wspinania i agresji, są spokojniejsze co eliminuje uszkodzenia tuszy przed ubojem.

Zerowy okres karencji po zaszczepieniu oraz brak jakiegokolwiek wpływu na smak mięsa to niewątpliwe atuty preparatu. Szczepionka jest stosowana na świecie od 1998 roku, a pierwszymi krajami były Australia i Nowa Zelandia. Teraz została zarejestrowana również w Unii Europejskiej, a na polskim rynku preparat będzie dostępny od sierpnia w obrocie hurtowym. W korzystnej cenie, jak zapewnił producent. Od roku firma Pfizer pilotuje też wprowadzenie szczepionki w czołowych polskich fermach oraz prowadzi rozmowy z największymi zakładami przetwórczymi gotowymi do przyjęcia tak chowanych zwierząt.


Informacja dodatkowa:
Szczepionka Improvac® powinna być podawana w dwóch dawkach. Pierwsza dawka, tzw. pobudzeniowa może być podawana na początku, a druga na końcu tuczu. Tylko podanie dwóch pełnych dawek szczepionki zapewni oczekiwany efekt.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.