Szara pleśń − najgroźniejsza choroba w uprawie truskawki

Szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytis cinerea to choroba, która występuje na wielu roślinach uprawnych, w tym także na truskawce. Zainfekowane pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zawiązki owoców pokrywają się brunatnymi plamami, zaś same owoce gniją. Porażone organy pokrywają się puszystym, szarym nalotem trzonków i zarodników konidialnych.

Rozwojowi sprawcy sprzyja wysoka wilgotność powietrza  oraz temperatura od 18 do 24˚C. Patogen intensywnie rozwija się w miesiącach wiosennych i może prowadzić do znacznych strat w plonie, wynoszących nawet 80%. Firma Sumi Agro Poland proponuje wyjątkowo skuteczny środek grzybobójczy do ochrony truskawki przed szarą pleśnią − Frupica 440 SC. Fungicyd w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą stosowany jest zapobiegawczo i interwencyjnie; na roślinie działa wgłębnie. Frupica 440 SC zawiera 42,85% mepanipirymu, substancji na którą nie stwierdzono odporności patogenu. Mepanipirym hamuje nie tylko kiełkowanie zarodników B. cinerea, ale też strzępki rostkowej, jak również rozwój grzybni. Działanie tej substancji czynnej ogranicza wydzielanie przez patogena enzymów, które „wychwytują” aminokwasy i glukozę oraz niszczą ściany komórkowe tkanek gospodarza.

Zaleca się stosowanie środka w dawce 0,7 l/ha, wykonując nie więcej niż 2 zabiegi w ciągu sezonu, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych. Frupica 440 SC charakteryzuje się krótką karencją, wynoszącą 3 dni oraz jest produktem nie zagrażającym bezpieczeństwu owadów zapylających i pożytecznych. Dzięki temu może być aplikowana przez cały okres kwitnienia roślin. Badania naukowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazały korzystne działanie fungicydu na jakość pozbiorczą owoców oraz ich trwałość. Frupica 440 SC ogranicza również występowanie objawów innych chorób grzybowych − mączniaka prawdziwego, antraknozy i mokrej zgnilizny w uprawie truskawki.

Źródło: Sumi Agro Poland