fbpx
Strona głównaCenySytuacja na globalnym rynku sprzyja podwyżkom cen mleka

Sytuacja na globalnym rynku sprzyja podwyżkom cen mleka

Jako podaje w swoim raporcie Global Dairy Quarterly za IV kwartał br. Robobank, światowa podaż mleka nie była tak niska od 2014 roku, co w najbliższym czasie powinno sprzyjać wzrostowi cen surowca.

Głównymi czynnikami, które wpłynęły na niską podaż były: nieurodzaj w Nowej Zelandii i Australii i niskie marże dla producentów w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Spadku produkcji w ww. regionach nie zrekompensowała nawet wyższa produkcja w Ameryce Południowej.

– Po dziewięciu kolejnych kwartałach ze wzrostami łączny wzrost globalnej podaży mleka w głównych regionach eksportujących produkty mleczne zatrzymał się w trzecim kwartale tego roku i spadnie do wartości ujemnych w czwartym kwartale – można przeczytać w raporcie cytowanym przez farmonline.co.au.

– Łączna produkcja mleka w czwartym kwartale w siedmiu największych regionach eksportu mleka – Nowej Zelandii, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, UE, USA i Australii – ma spaść o 0,3 procent w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku – stwierdził jeden ze współautorów raportu, Michael Harvey.

Chociaż popyt na produkty mleczarskie rośnie, rosnące koszty produkcji, brak siły roboczej, zła pogoda, a co za tym idzie, gorsza pasza powodują, że producenci nie są w stanie odpowiedzieć na rosnące oczekiwania rynku. Do tego dochodzą także problemy logistyczne i rosnące koszty transportu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.