fbpx

Sytuacja fitosanitarna: plaga szkodników w rzepaku, ploniarka w zbożach

Doradcy Procam informują o zmasowanym nalocie i w konsekwencji intensywnym żerowaniu szkodliwych muchówek. W pierwszej kolejności borykamy się na plantacjach rzepaku z III pokoleniem śmietki kapuścianej.

Jak widać na zdjęciach mamy rozciągnięty nalot szkodliwej muchówki w czasie. Możemy spotkać zarówno przepoczwarczone larwy (bobówki), ale także mamy jeszcze duże ilości złożonych jaj przy szyi korzeniowej zarówno na glebie jak i na pędach. Pogoda sprzyja żerowaniu tego szkodnika dlatego też na korzeniach możemy znaleźć już bardzo głębokie żery larw niekiedy prowadzące do przerwania systemu korzeniowego i uwiądu całej rośliny.

Larwa III pokolenia śmietki kapuścianej (Delia radicum) – gatunek owada z rzędu muchówek

W zbożach należy zwrócić uwagę na wcześnie siane pszenice czy jęczmiona, na żerujące larwy ploniarki zbożówki chociażby nalatujące z plantacji kukurydzy. Składane jaja przy szyi korzeniowej a następnie żerujące larwy ploniarki zbożówki powodują punktowe zasychanie / żółknięcie środkowych liści tych roślin uprawnych, które bardzo łatwo możemy wyjąć za pomocą dwóch palców (test na żerowanie). W takich „centrach” żerowania możemy zidentyfikować do kilku larw. Najlepszym momentu do przeprowadzenia zabiegu insektycydowego jest oprysk w czasie wylęgu larw z jaj umiejscowionych wokół szyi korzeniowej.

Ploniarka zbożówka(Oscinella frit) jesienne żerowanie larw w oziminach zbóż

Oprócz żerów śmietki kapuścianej na rzepaku możemy także zauważyć jasne/białe plamy charakterystyczne dla żerów jakim są miny, czyli minowanie wewnętrzne blaszki liściowej bez przerywania skórki liścia. Wewnątrz można spotkać odchody… te żery są powodowane przez żerowanie larw muchówki miniarki kapuścianej. Lokalnie duże ilości żerów znacząco mogą ograniczać powierzchnię asymilacyjną liścia przez co ograniczają fotosyntezę liścia i całych roślin.

Miniarka kapuściana na liściach rzepaku

Na roślinach ozdobnych możemy spotkać na dzień dzisiejszy sporo czarnych, świecących się „ślimaków” są to larwy błonkówki śluzownicy ciemniej szkieletyzującej wierzchnią stronę liścia.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Źródło: Procam

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.