fbpx

Sytuacja fitosanitarna na polach w połowie września

16 września firma Procam wydała komunikat o sytuacji fitosanitarnej na polach. Specjaliści zwracają uwagę m.in. na presję omacnicy prosowianki w kukurydzy. Większa niż zazwyczaj jest presja przędziorka chmielowca.

Jak możemy przeczytać w komunikacie, “w kukurydzy zwracamy uwagę na żerowanie gąsienic omacnicy prosowianki, która lokalnie stanowi bardzo duży problem nie tylko entomologiczny. Proszę jednak pamiętać, że przy rozciągniętym w czasie składaniu jaj i wylocie motyla należałoby zrobić nawet dwa zabiegi OstriniaSTOP mając na uwadze duże wyprzedzenie czasu zabiegu.”

Co do innych szkodników to już tradycyjnie urazek czteroplamyzmieniki i skrzypionki. Większą niż dotychczas uwagę zwracamy na żerowanie i dość duże rozprzestrzenienie się roztoczy czyli przędziorka chmielowca. Odnośnie patogenów to nierozerwalnie z żerowaniem omacnicy wiąże się fusarium a jak fusarium to mikotoksyny i kłopot z odebraniem ziarna. Oprócz tego, jak widać na zdjęciach, mamy duże porażenie przez rdzęseptoriozędrobną plamistośćszarą pleśń oraz grzyby czerniowe jak i penicylium szczególnie na niewykształconych kolbach kukurydzy.

Aktualnie Doradcy z Grupy Technicznej skupiają się na sygnalizacji zagrożeń fitosanitarnych na wschodzących rzepakach. Szczególnie na wcześnie sianych uprawach rzepaku mamy już problem z nalotem uskrzydlonych pluskwiaków (mszyc) w kolejności mszycy kapuścianej oraz mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej. Przypominamy o lustrowaniu pól na te szkodniki ze względu na powinowactwo do chorób wirusowych. Oprócz tego mamy lokalnie duże naloty i żerowanie pchełki rzepakowej oraz żerowanie larw I stadium II pokolenia tantnisia krzyżowiaczka. W dalszym ciągu zwracamy uwagę na zagrożenie ze strony gryzoni. Tam gdzie mamy trudne wschody rzepaku możemy liczyć się z większą szkodliwością żerowania śmietki kapuścianej i tu należałoby się zastanowić na poprawką DeliaSTOP. W dalszym ciągu monitorujemy i sygnalizujemy lot III pokolenia szkodliwej muchówki. Porażenia przez mączniaka rzekomego są widoczne na roślinach rzepaku, warto zwrócić uwagę w początkowych fazach rozwojowych. Komunikujemy o dość dużym oknie pogodowym co do infekcji zarodni pływkowych kiły kapustnych.

Zwracamy także uwagę na żerowanie chrząszczy stonki kukurydzianej na plantacjach kukurydzy. Chrząszcze żerują na kolbie, a efektem żerowania larw jest tzw. łabędzia szyja. Na szczęście szkodnik ten nalatuje tylko na województwa południowe.

W ogrodach ozdobnych jak widać na zdjęciu ruszyły się największe spotykane w tym okresie gąsienice trociniarki czerwicy, które można spokojnie wyłapywać i niszczyć.

Źródło: Procam

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.