System zbiórki opakowań PSOR świętuje 12 urodziny

System zbiórkioOpakowań PSOR ma już 12 lat. W tym czasie stowarzyszenie zebrało łącznie 820 TIRów opakowań po ŚOR, czyli 14 730 ton tych materiałów. Z okazji swojej 12 rocznicy, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało raport podsumowujący 12 lat działania swojego systemu zbiórki opakowań.

– Przez 12 lat odebraliśmy od użytkowników łącznie 14 730 ton opakowań. To wielki sukces. Nie byłby on możliwy bez zaangażowania rolników, sprzedawców, firm szkoleniowych. Bardzo dziękujemy firmie Remondis, operatorowi systemu PSOR, który odpowiada za zbiórkę i bezpiecznie utylizuje opakowania. Liczymy, że system będzie coraz bardziej popularny i niedługo będą do niego trafiać prawie wszystkie opakowania wprowadzane na rynek – powiedział Marcin Mucha, dyrektor PSOR. 
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zainicjowało w 2004 roku powstanie wspólnego i jednolitego dla wszystkich użytkowników środków ochrony roślin systemu odbioru opakowań po tych środkach. Od 2014 r., zbierane w jego ramach są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie: nawozy, adiuwanty czy produkty biobójcze.
12 lat działalności w ramach systemu to niewątpliwy sukces stowarzyszenia. Dzięki niemu wiele opakowań, które są niebezpieczne dla środowiska trafiają do utylizacji, zamiast np. na dzikie wysypiska, wpływając na skażenie terenów naturalnych.
Taka rocznica to również okazja do przypomnienia, jak należy postępować z opakowaniami po ŚOR: przede wszystkim, te szklane i plastikowe trzy razy dokładnie wypłukać (dzięki czemu wykorzystamy cała zawartość opakowania oraz zmniejszymy ilość niebezpiecznych substancji, które mogą trafić do środowiska lub zaszkodzić ludziom, którzy później mają do czynienia z danym opakowaniem). Do punktów sprzedaży oddajemy opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe.
Użytkownicy i punkty sprzedaży powinny zwracać szczególną uwagę na to, komu oddają puste opakowania. Firmy, które odbierają opakowania powinny mieć uprawnienia do transportu i unieszkodliwiania tzw. odpadów niebezpiecznych. W przypadku środków ochrony roślin na karcie przekazania odpadu powinien być wpisany numer 15 01 10. Zwrot opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz zgodny z prawem.
Źródło: PSOR