fbpx
Strona głównaPrawo i finanse„System sprzedaży nasion jest korzystny dla polskich rolników”

„System sprzedaży nasion jest korzystny dla polskich rolników”

Przedstawiciele rolników oraz firmy Pfeifer & Langen razem wystąpili na specjalnej konferencji prasowej w sprawie postępowania UOKiK wszczętego wobec producenta cukru. Pfeifer & Langen przedstawił podczas konferencji swoją odpowiedź na wszczęcie postępowania przez UOKiK w sprawie sytemu sprzedaży nasion. – System jest korzystny dla rolników oraz dla konsumentów.

– Niech Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie psuje czegoś, co od lat dobrze funkcjonuje – mówi Andrzej Kubiak, członek Zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

– Nie jest korzystny jedynie dla tych dostawców nasion, którzy niekoniecznie chcieliby zagwarantować jakość, a chcieliby podnieść cenę – podkreślał Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska S.A. Zwracał uwagę, że producenci cukru działając w ramach tego systemu dysponują silną pozycją podczas negocjacji, co jest korzystne dla plantatorów: – Jeśli jako cukrownia negocjujemy z producentami nasion zakup np. 100 tys. jednostek siewnych, to mamy zupełnie inną moc przetargową niż pojedynczy plantator, więc uzyskujemy dużo korzystniejszą cenę. Nasiona kupowane przez rolników w ramach tego systemu są aż o 30 proc. tańsze niż na rynku Europy Zachodniej. Pieniądze te zostają więc w kieszeni rolnika – wyjaśniał.

– Kwestia zaopatrzenia w nasiona jest bardzo transparentna. Dobór odmian do konkretnych warunków jest dyskutowany w ciągu całego roku. Uwzględnia się warunki w jakich buraki są uprawiane począwszy od warunków wschodów buraków, a skończywszy na ocenie jakościowej surowca – mówił Krzysztof Jachimowski, Prezes Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer & Langen. – My jesteśmy zadowoleni z tego systemu – dodał.

– Niech UOKiK zapyta nas o zdanie, a nie psuje dobrze funkcjonujący system – mówili przedstawiciele rolników.

– Wspólnie z rolnikami dbamy o najwyższą jakość nasion – tłumaczył prezes Pfeifer & Langen. – Z każdej partii pobieramy próbkę, która jest sprawdzana w instytucie w Holandii. Jeśli nie spełnia warunków, wycofujemy całą partię i zastępujemy ją nasionami o właściwych parametrach. Buraki z nasion niewiadomego pochodzenia nie dawałyby gwarancji odpowiedniej jakości – mówił. Dzięki wysokiej jakości nasion oraz szkoleniom i wymianie doświadczeń między rolnikami a producentem, polscy plantatorzy zwiększają plony. – 20 lat temu z jednego hektara uzyskiwano 4,5-5 ton cukru, dziś jest to 10 ton, a najlepsi mają nawet 12-14 ton – wyliczał Roman Kubiak.

Tylko nasiona, które spełniają parametry jakościowe potwierdzone wynikami badań holenderskiego laboratorium mogą trafić do sprzedaży polskim plantatorom. – Lista nasion jest co roku tworzona przez gremium złożone z przedstawicieli obu stron. Znajduje się na niej 40-50 odmian praktycznie wszystkich producentów nasion w Europie, odmiany na wczesny lub późny zbiór, na słabsze stanowiska itd. Wszyscy producenci cukru stosują te same zasady – mówi Krzysztof Jachimowski, prezes Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer&Langen. W skład gremium wchodzi równa liczna przedstawicieli plantatorów i przedstawicieli producenta cukru, a jej kierownictwo jest rotacyjne.

– Liczymy, że merytoryczne argumenty przedstawione przez nas i rolników przekonają UOKiK, by sprawę umorzyć – podsumowała mecenas Sylwia Idzior-Stępniewska, prawnik Pfeifer & Langen.

Założenia systemu sprzedaży nasion zostały zawarte w Ogólnopolskim Porozumieniu Branżowym podpisanym przez wszystkich producentów cukru oraz przedstawicieli plantatorów w obecności ministra rolnictwa

– W tym porozumieniu z 2017 r. jest zapis, traktowany przez branżę jako rzecz święta, że rolnicy i producenci cukru wspólnie biorą udział w wyborze nasion, a producenci cukru lub wskazani przez nich dostawcy sprzedają nasiona rolnikom. Producent cukru, zgodnie z tym porozumieniem, ma prawo odmówić odbioru buraków, które nie pochodzą z takich nasion. Absolutnie nie mamy zastrzeżeń do tego zapisu, bo otrzymujemy nasiona dokładnie takie, jakie chcemy. UOKiK w ogóle nie ma powodu, by się tym zajmować – mówił podczas konferencji Andrzej Kubiak członek zarządu krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.