Syngenta wzbogaca się o pszenicę i rzepak Lantmännen

Syngenta przejmie niemiecką i polską działalność szwedzkiej firmy Lantmännen w obszarze hodowli nasion pszenicy ozimej i rzepaku ozimego.

Syngenta przejmie niemiecką i polską działalność szwedzkiej firmy Lantmännen w obszarze hodowli nasion pszenicy ozimej i rzepaku ozimego.
 
Transakcja zapewni firmie Syngenta dostęp do wysokiej jakości materiału genetycznego, możliwości hodowlanych i odmian, które uzupełnią portfolio spółki w dwóch uprawach o kluczowym znaczeniu w Europie. Do zespołu Syngenta dołączą również pracownicy Lantmännen z Polski i Niemiec.
 
Zgodnie z warunkami transakcji obie firmy będą również współpracować w obszarze badań i rozwoju odmian pszenicy, a Lantmännen zostanie dystrybutorem nasion zbóż i rzepaku ozimego firmy Syngenta w Szwecji.
 
Ta transakcja znacząco umacnia naszą pozycję na ważnym rynku zbóż oraz roślin oleistych i przemysłowych w Niemczech i Polsce. Zyskamy możliwość włączenia wysokiej jakości materiału genetycznego w nasze programy hodowli, aby stworzyć rozwiązania zapewniające rolnikom jeszcze wyższe plony – mówi John Atkin, Chief Operating Officer w firmie Syngenta.
 
Syngenta wzmocni program hodowli rzepaku ozimego, rozwijając odmiany hybrydowe. Celem jest osiągnięcie stabilnego plonowania i odporności na choroby oraz trudne warunki zimowe.
 
Dzięki tej transakcji Lantmännen zyska możliwość komercjalizacji nasion zbóż i rzepaku firmy Syngenta na naszym rodzimym rynku. W Szwecji i Holandii będziemy kontynuować hodowlę nasion pszenicy jarej i ozimej, jęczmienia jarego, owsa, pszenżyta, rzepaku jarego, roślin pastewnych i ziemniaków. Lantmännen będzie nadal oferować odmiany tych upraw w Szwecji i na rynkach międzynarodowych – wskazuje Johan Andersson, Head of the Agriculture Sector w firmie Lantmännen.
 
Lantmännen jest jedną z największych skandynawskich firm z branży rolnej, maszynowej, energetycznej i żywnościowej. Koncern jest właścicielem takich marek jak AXA, Kungsörnen, GoGreen, Hatting, Schulstad i Gooh. Udziały w firmie ma 32 tysiące szwedzkich rolników, spółka zatrudnia około 8,5 tysiąca pracowników, działa w 22 krajach, a jej obroty wynoszą 33 miliardy szwedzkich koron.
 
wrp.pl na podstawie Syngenta