Syngenta wraz z Case IH mierzą plonowanie

Na spotkaniach polowych z cyklu „Pomiar plonowania” firma Syngenta sprawdza tegoroczne plonowanie swoich odmian jęczmienia hybrydowego oraz skuteczność środków ochrony roślin Syngenta.

Podczas tegorocznych żniw, na spotkaniach polowych z cyklu „Pomiar plonowania”, najnowszy kombajn Case IH Axial Flow 8240 wyposażony w System Precyzyjnego Rolnictwa w lipcu potwierdził wysokie plony jęczmienia hybrydowego: wynik wyniósł 12,5 t/ha (odmiana Wootan) – 14% więcej niż odmiana konwencjonalna.

Natomiast w woj. dolnośląskim, w miejscowości Sobota, w gospodarstwie rolnym Tadeusza Barana zmierzono plon jęczmienia hybrydowego i wpływ produktu Bontima 250 EC na jego plon. Jęczmień hybrydowy, odmiana Galation – przy wilgotności ziarna 14,5% plonował na poziomie 9,95 t/ha. W porównaniu do kontroli, czyli pola bez zabiegu T2, Hyvido chroniony rozwiązaniem Syngenta plonował o około 800 kg więcej.

Podczas kolejnych pokazów polowych Case IH oraz Syngenta sprawdzili, jakie plony pszenicy ozimej można uzyskać stosując najnowszy fungicyd Syngenta z grupy SDHI o nazwie Seguris 215 SC. Pierwszy pomiar odbył się w gospodarstwie Arenda Charbielin (pow. nyski, woj. opolskie) 28 lipca 2015. Uzyskany plon wyniósł 10,6 t/ha. Natomiast na polu kontrolnym oraz polu, na którym zastosowano produkt konkurencyjny z grupy SDHI, osiągnięto wynik plonowania na poziomie 9,8 t/ha.

Kolejne spotkanie z cyklu „Pomiar plonowania” miało miejsce 8 sierpnia 2015 w gospodarstwie Nowa Karczma (pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie). Tym razem, zarówno na polu, na którym zastosowano produkt Seguris, jak i na polu z konkurencyjną technologią SDHI, uzyskano plon w wysokości 9,3 t/ha, czyli przyrost 0,7 tony w porównaniu do plonu z pola, na którym w zabiegu T2 zastosowano kontrolny zabieg triazolem (plon 8,6 t/ha).

W każdym spotkaniu uczestniczyli klienci z danego regionu, którzy na bieżąco byli świadkami koszenia, a następnie ważenia uzyskanego plonu.
Renata Struzik, źródło: Syngenta