Synergia dwóch źródeł ciepła – czy na pewno taniej?

Równoczesne współdziałanie dwóch źródeł emitujących ciepło we wnętrzach mieszkalnych, to dość ciekawa alternatywa dla zwykłego c.o. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie, obok tradycyjnego systemu ogrzewania również kominka węglowego przypuszczając, że koszty spalania opału znacząco się obniżą. Czy kompatybilność kotła na ekogroszek i kominka węglowego sprosta wysokim oczekiwaniom energetycznym?

Chyba nikt nie lubi stale rosnących kosztów ogrzewania domu. Dość znanym sposobem na ich zmniejszenie lub niepowodowanie ich wzrostu jest montaż drugiego źródła energii na przykład kominka. Obok kominków na drewno coraz większą popularnością cieszą się kominki węglowe. W tych dwóch przypadkach zaangażowanie w obsługę urządzenia jest podobne, przy czym komfort cieplny kominka węglowego dużo wyższy. Jednocześnie redukcja spalania paliwa stałego w kompatybilnym systemie centralnego ogrzewania również wyraźnie spada.
Współdziałanie dwóch systemów dostarczających ciepło do wnętrza ma zdecydowane plusy. Jednak tylko dobrze przemyślana strategia synergii dwóch urządzeń wygeneruje zadowalające efekty. Stale pracujący system c.o. zasilany np. ekogroszkiem o niższej energetyczności zapewni nam stałą, niższą temperaturę na poziomie 18-19 stopni Cº. Z kolei kominek węglowy dogrzeje nam wieczorami wnętrze salonu, czy poszczególnych pokoi do temperatury np. 21-22 stopni Cº. Te kilka stopni, to niewielki wysiłek dla kominka węglowego. Tego typu urządzenia szybko doprowadzają węgiel do rozżarzenia, a dobry materiał opałowy długo utrzyma pożądaną temperaturę. Podwójny sposób dostarczania ciepła dość dobrze sprawdza się wówczas, gdy temperatura na zewnątrz znacząco się obniży. Wymierne efekty możemy osiągnąć już przy wartościach -3 stopnia Cº i mniej. Kominkowe piecyki wolnostojące zimowymi wieczorami dostarczą nam również wyjątkowych walorów estetycznych. Nie ma bowiem nic piękniejszego od kominka rozświetlonego „czerwonym ciepłem”. Kominki węglowe mają również wiele technicznych zalet oprócz tego, że przy spalaniu w nich węgla otrzymujemy więcej ciepła niż przy paleniu drewnem, to są one również dużo trwalsze. 
 
Pamiętajmy, że w kominku węglowym można spalać węgiel, ale nie każdy i nie w dowolny sposób. Należy to robić odpowiednio, upewniwszy się w 100 %, że producent wkładu kominkowego na dane paliwo zezwala. Istnieją na rynku paleniska, wkłady kominkowe dostosowane do spalania w nich węgla kamiennego. Są też takie, które alternatywnie zamiast drewna pozwalają wykorzystywać węgiel brunatny. Węgiel kamienny jest paliwem o wysokiej wartości opałowej, znacznie przewyższającym możliwości nawet suchego drewna buku, czy dębu.  W zależności od gatunku wartość opałowa węgla mieści się pomiędzy 20-29 MJ/kg, co stanowi wartość około dwukrotnie wyższą od drewna. 
 
Kompatybilność z efektem ciepła
Mimo, że rozpalenie węgla w kominku wymaga odrobiny wysiłku, to w dłuższej perspektywie zimowych miesięcy zastosowanie tych dwóch źródeł energii cieplnej pozwoli nam zauważyć mniejsze zużycie materiału opałowego. Tym samym użytkowanie dwóch źródeł energii przyczyni się do obniżenia sezonowych kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.
 
AT za Tanim Opałem