fbpx

Świński dołek

Nie mamy zbyt dobrych wiadomości dla hodowców świń. Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu października br. odnotowano dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej. Dynamika spadku cen była jednak wolniejsza niż w poprzednich notowaniach. Producenci za żywiec wieprzowy uzyskiwali przeciętnie 4,53 zł/kg wobec 4,55 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie żywiec ten był o 8% tańszy niż przed miesiącem i rokiem.

Wieprzowina tanieje również w większości krajów UE. W analizowanym tygodniu średnia unijna cena świń rzeźnych klasy E wynosiła 140,38 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była o 1% niższa niż w końcu września, o 6% niższa niż przed miesiącem oraz o 9% niższa niż w analogicznym okresie 2017 r.

– Cena tego żywca w Polsce, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 138,58 EUR/100 kg, o 1% niższym niż średnio w UE, o 4% niższym niż w Niemczech i o 2% niższym niż w Hiszpanii. Niższe niż w Polsce ceny świń rzeźnych notowano m.in. w Holandii (o 11%), Danii (o 8,5%) i Francji (o 4%). Ceny zbytu mięsa wieprzowego. Na rynku krajowym od początku września br. wieprzowina tanieje również w zbycie. W dniach 1–7.10.2018 r. w zakładach mięsnych półtusze wieprzowe sprzedawano przeciętnie po 6,70 zł/kg wobec 6,73 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena półtusz była o 8% niższa niż przed miesiącem oraz o 7% niższa niż przed rokiem – informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa .

Źródło: KOWRkow

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.