Świnie w wieżowcach. Chiński pomysł na hodowlę

Trzoda chlewna

Na kontrowersyjny pomysł mający ograniczyć m.in. ryzyko zarażenia świń ASF wpadli Chińczycy, którzy umieszczają hodowle tych zwierząt w wielopiętrowych budynkach- chlewniach.

Jak podaje agencja Bloomberg w jednej z takich ferm, mającej 13 pięter znajduje się 10 tys. świń. Budynek wyposażony  jest w kamery monitoringu i obowiązują w nim środki bezpieczeństwa biologicznego. Taka organizacja hodowli ma wg. Chińczyków uchronić stada przed ASF, który w 2018 r. dotkliwie ograniczył pogłowie trzody chlewnej w tym kraju.

Kolejna z takich ferm powstała  na przedmieściach Pekinu. Jest to kompleks składający się z trzech pięciopiętrowych budynków zajmujących teren 20 boisk piłkarskich. Zakład ma produkować 120 tys. świń rocznie, a – jak zaznacza Bloomberg – jego zapach czuć z odległości kilometra.

Według przedstawiciela firmy New Hope Group, budynek zaopatrzony jest w systemy wentylacji, automatycznego karmienia i dezynfekcji, a roboty mierzą zwierzętom temperaturę, aby szybko wykryć ewentualne choroby. Pracownicy muszą brać prysznic i zmieniać odzież za każdym razem, gdy wchodzą do budynku lub z niego wychodzą.

Tego typu organizacja ferm nie jest w Chinach zupełną nowością bo powstawały tam już przed wybuchem epidemii ASF i były w lokalnej prasie przedstawiane jako olbrzymi postęp w kierunku przemysłowej hodowli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności