fbpx

Święto Podlaskiego rolnictwa

Już po raz dziewiętnasty Szepietowo zamieniło się w rolniczą stolicę województwa w ramach Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. Impreza odbyła się w dniach 23 i 24 czerwca, a na powierzchni ponad 10 hektarów terenów wystawowych Agroarena Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, idealnie przystosowanych do organizacji wystaw, zaprezentowało się ponad 320 wystawców.

Wystawa Zwierząt przyciągnęła do Szepietowa hodowców z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Wystawiali oni swój najlepszy dorobek hodowlany. 119 hodowców zaprezentowało ponad 400 sztuk zwierząt, a w tym: bydło mleczne, mięsne, trzodę chlewną, owce, konie i drób. Po raz pierwszy Szepietowo gościło także najlepszych hodowców drobiu z całej Polski. W ramach I Ogólnopolskiej Wystawy Drobiu im. Adama Medykiewicza, zaprezentowano stada kur nieśnych i mięsnych oraz indyków, kaczek i gęsi.
Na Wystawie dominowali hodowcy bydła mlecznego. Pięćdziesięciu siedmiu rolników wystawiło łącznie 147 krów i jałowic. Komisja przyznała tytuł superczempiona krowie ULMA z hodowli Adama Pietruszyńskiego ze Stradun k. Ełku, woj. warmińsko-mazurskie, a w kategorii jałowic mlecznych – za jałowicę KSENIA Małgorzacie i Wiesławowi Kulesza, Rębiszewo Zegadły, gm. Kołaki Kościelne.
Również wśród zwiedzających przeważali producenci mleka. Pan Kazimierz Jabłoński wysoko ocenia wystawę: Ta wystawa jest już po raz dziewiętnasty i coraz bardziej się rozwija. To jest pozytywne. Dla rolników jest to miejsce, gdzie można sobie obejrzeć wiele nowości, można zaplanować, gdy ktoś chce robić większe inwestycje. Zajmuję się produkcją mleka, mam stado 26 sztuk krów dojnych i oczywiście młodzież. W tej chwili na naszym terenie cena mleka spadła, no i robi się gorzej niż było wcześniej. Gdy podniesie się cena mleka, to i jest opłacalność, inaczej można gospodarstwo ustawiać i jeszcze coś inwestować.
W kategorii krów mięsnych z cielętami tytuł superchampiona za krowę PETKA zdobyło Gospodarstwo Rolne Jerzy Magowski Będzitowo, woj. kujawsko-pomorskie. W kategorii loszki superczempiona zdobyła HZZ Knyszyn Zakład Ogrodniki. Właścicielem superczempiona w kategorii matki maciorki został Sławomir Paprocki za owcę rasy Suffolk, a w kategorii tryki Józef Rokicki za tryka rasy PON. Okazale prezentowały się konie. Superczempiona w kategorii klacze przyznano Jerzemu Kondratiuk za klacz ANITA, w kategorii ogiery Grzegorzowi Wiszowatemu za ogiera RAFAEL.
W ramach I Ogólnopolskiej Wystawy Drobiu Hodowlanego i Użytkowego im. Adama Medykiewicza 21 hodowców przedstawiło 32 stadka hodowlane i towarowe kur nieśnych, kur mięsnych, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek japońskich, a także stadka kur ozdobnych. Superczempiona w kategorii drób grzebiący zdobył Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie za stadko hodowlane przepiórek japońskich rodu F-22, a w kategorii drób wodny Adam Belt za stado rodzicielskie kaczek typu Pekin. Ogólnopolskie Wystawy Drobiu mają co roku odbywać się w innym Ośrodku Doradztwa Rolniczego, a do Szepietowa wracać co trzy lata.
W Wystawie udział wzięło około 320 firm – producentów maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, a także firmy paszowe i nawozowe. Wystawie towarzyszyły Dni z Doradztwem Rolniczym, które były okazją do skorzystania z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, ekonomiki produkcji, ekologii i agroturystyki. Na polach doświadczalnych zaprezentowano bogatą kolekcję odmian zbóż, roślin pastewnych, przemysłowych, energetycznych oraz doświadczenia nawozowe. Z nastawieniem na rozmowy z innymi producentami oraz wystawcami, a także poszukując nowinek i informacji o maszynach, przyjechał na targi z 12-letnim synem Rafałem Pan Paweł Włostowski: Mam 14 sztuk krów dojnych, utrzymuję je na 12 hektarach, a mleko oddaję do Mlekovity. Na razie nie planuję inwestycji, a powoduje to właśnie niepewność związana z produkcją mleka. Obecnie, cena powinna być większa, bo koszty produkcji są duże, duże nakłady na pasze na wszelkiego rodzaju środki ochrony roślin, nawozy. Do tego przede wszystkim dochodzi koszt ropy… Uważam, ze cena mleka powinna być wyższa.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy korekcji racic w ramach projektu Akademia Zdrowej Racicy” prowadzone przez firmę De Heus oraz pokazy pracy maszyn. KRUS OR w Białymstoku na polach demonstracyjnych Ośrodka przeprowadził pokaz bezpiecznej obsługi prasy zwijającej oraz innych maszyn do zbioru siana i zielonek.
Konkurs “Młodych Hodowców” to jeden z najbardziej emocjonujących punktów programu Wystawy. Drużynę młodzików tworzyło 21 małoletnich hodowców, w wieku do 10 lat, którzy z dumą zaprezentowali na ringu cielęta. Zmagania młodych hodowców zakończyły się remisem, wszystkie dzieci zostały nagrodzone za zaangażowanie i odwagę.
W Szepietowie przyznano też Hit Wystawy -firmie Metal Fach Sp. z o.o. za prezentację rozrzutnika N 274 jednoosiowego o adapterze pionowym 2-osiowym. Za atrakcyjny wystrój stoiska i bardzo miło obsługę nagrodzono stoisko Agrocentrum Sp. z o.o., a Hit publiczności zdobył Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie za prezentację stada zachowawczego czystego rodu kur o nazwie Polbar.
Szepietowo to wspaniała atmosfera, rzesze zwiedzających rolników i ich rodzin, branżowy charakter imprezy oraz wysoki poziom wystawy. Jak co roku, około 90 tysięcy zwiedzających obejrzało najpiękniejsze okazy zwierząt hodowlanych na ringu oraz bogatą ofertę wystawców. Zobaczcie sami…

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.