Święto kapusty w Kucharach

Wszystkiego o uprawie warzyw kapustnych można było się dowiedzieć 11 października podczas ,,Dnia Warzyw Kapustnych’’ zorganizowanego w tym roku przez firmę Hazera w gospodarstwie państwa Olejników w Kucharach koło Kalisza (województwo wielkopolskie). Na areale 40 hektarów prezentowane były tam nowe odmiany warzyw kapustnych w uprawie polowej: kapusty o krótkim okresie wegetacji, kapusty o długim okresie wegetacji i różnym przeznaczeniu oraz kalafiory i brokuły. Rolnicy – producenci warzyw , którzy w tym dniu odwiedzili Kuchary mogli na polu podziwiać nowe odmiany warzyw kapustnych znajdujące się obecnie w ofercie firmy Hazera między innymi kapusty Zoltan F1, 17 – 1125 F1 , Newton F1 , Sarmash F1 czy kalafiory Ferrara F1 i Avelis F1 oraz brokuł Troll F1. Dużym zainteresowaniem rolników cieszyła się zwłaszcza odmiana Zoltan 1.

– Jest to najnowsza odmiana kapusty przeznaczona do bardzo długiego przechowywania. Są to rośliny o silnym wigorze i rozbudowanym systemie korzeniowym. Odmiana jest łatwa w uprawie , dobrze znosi wysokie temperatury i letnie okresy suszy dając najwyższe plony. Odporna na Fusarium (HR) i na bakteriozy z rodzaju Xanthomonas (IR). Główki kuliste dorastające do około 4 kilogramów. Wnętrze bardzo zbite z cienkimi liśćmi i krótkim głąbem. Zoltan to wysokie plony i najwyższa jakość po przechowywaniu – mówi Adam Balcerzyk, menadżer sprzedaży Polska Południowo – Zachodnia Hazera Poland.

W trakcie imprezy oprócz możliwości zobaczenia na polu nowych odmian warzyw kapustnych rolnicy mogli także porozmawiać ze specjalistami z firm produkujących nie tylko nasiona ale również nawozy i środki ochrony roślin przeznaczone na ten rynek takich firm jak BASF, Arysta LifeScience czy TradeCorp. A było, o czym dyskutować, bo ten rok był bardzo trudny dla tego rodzaju uprawy polowej. Brak wody zdecydowanie obniżył plony. W tym regionie Polski na plantacjach, które nie były nawadniane szacuje się straty nawet wielkości 80 % w stosunku do zbiorów w latach poprzednich. Zdaniem producentów kapusty, ten, kto nawadniał to wygrał. W tym roku inwestycja w nawadnianie polowych upraw warzyw kapustnych i ich ochronę zwróciła się i to z dużą nawiązką. Świadczą o tym nie tylko dobre zbiory, ale również zawrotne, w porównaniu do ubiegłego roku ceny, jakie już od kilku miesięcy oferowane są za te warzywa.

Organizatorzy zadbali też o żołądki swoich gości, na których po kilu godzinach spędzonych wśród warzyw na polu czekał gorący posiłek. Rolnicy mogli również w loterii zaplanowanej na zakończenie pokazów polowych wygrać nasiona nowych odmian kapusty prezentowanej w Kucharach.

Firma Hazera już od ponad 70 lat współpracuje z producentami warzyw oraz rozsad, jak i z dystrybutorami nasion na całym świecie. Dzięki doświadczeniu w hodowli oraz najnowocześniejszym technologiom, Hazera jest liderem wśród hodowców odmian takich gatunków jak pomidor, cebula, ogórek, papryka, rzodkiewka, melon czy kapusta.

Hazera wchodzi w skład Grupy Limagrain, międzynarodowej spółdzielni z siedzibą we Francji. Grupa Limagrain jest zarządzana przez rolników, a specjalizuje się w hodowli odmian warzyw i roślin rolniczych oraz w produktach zbożowych. Dział nasion warzyw Grupy Limagrain jest drugą, co do wielkości firmą na świecie w tej branży.