fbpx
Strona głównaCenyŚwiatowy rynek zbóż i oleistych: pszenica mocno w górę, rzepak mocno w...

Światowy rynek zbóż i oleistych: pszenica mocno w górę, rzepak mocno w dół

Jak podaje serwis e-WGT, napięcie na granicy rosyjsko-ukraińskiej winduje notowania zbóż zarówno w Paryżu jak i w Chicago. Sporo na wartości stracił wczoraj rzepak.

Cena pszenicy na MATIF wzrosła wczoraj aż o 3,12 proc. i wyniosła 281 EUR/t. W Chicago cena pszenicy wzrosła o 2,63 proc.

– W przypadku wojny dojdzie zapewne do dużych zakłóceń w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą podaż zbóż. Mówimy tu o dwóch czołowych eksporterach ziarna, którzy odpowiadają za 30 proc. eksportu pszenicy, a Ukraina za 16 proc. światowego eksportu kukurydzy – informuje e-WGT.

Cena kukurydzy wzrosła wczoraj na MATIF o 1,92 proc., osiągając 252.25 EUR/t. Mocno potaniał rzepak, bo aż o 4,95 proc., osiągając cenę 719,5 EUR/t. Podobny los spotkał kanadyjską canolę, która w Winnipeg potaniała wczoraj o 2,58 proc.

Nieco spadły wczoraj ceny ropy; brent o 1,82 proc., a WTI o 1,83 proc. Kosztowały one wczoraj odpowiednio 86,27 i 83,31 USD za baryłkę.

Zobacz także:

Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek pszenicy

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.