fbpx

Światowy handel produktami rolnymi kontrolują 4 firmy, ale sytuacja powoli się zmienia

Według badania przeprowadzonego na zlecenie KE przez specjalistów z firmy Ernst & Young (EY) i Uniwersytetu w Bonn, do którego dotarł portal Agrarheute, to ADM (Archer Daniels Midland), Bunge, Cargill i Louis Dreyfus łącznie kontrolują 50-60% międzynarodowego handlu pszenicą, kukurydzą i soją.

Baner Kuhn

 

Autorzy badania uważają, że stwarza to ryzyko dla rolników i konsumentów, dlatego proszą UE o interwencję, gdyż ich zdaniem firmy te mogą nadużywać swojej pozycji rynkowej i szczegółowej wiedzy o rynku do spekulacji, co spowoduje straty dla rolników i konsumentów.

Badanie, przygotowane przez ekspertów z Ernst & Young (EY) i Uniwersytetu w Bonn, wzywa decydentów do zwiększenia przejrzystości rynku i rozważenia wprowadzenia podatku od nadmiernych zysków. Według ekspertów, łączny obrót surowcami czterech agro-gigantów w 2022 r. wyniósł 540 mln ton, podczas gdy łączny obrót światowego handlu, według szacunków USDA, osiągnął 920 mln ton.

Żadna z tych firm nie podaje dokładnych informacji o ilości surowców i ich pochodzeniu. Eksperci szacują, że obroty Cargill wynoszą 217 milionów ton, Bunge – 142 miliony ton, ADM – 100 milionów ton, Dreyfus – 83 miliony ton.

Jeszcze 10 lat temu udział tych czterech firm w rynku globalnym wynosił 70-90%, ale zostały one wyparte przez nowych konkurentów, przede wszystkim chińskiego giganta Cofco International (CIL), który w 2022 roku sprzedał 127 milionów ton zbóż, roślin oleistych i owoców. Holenderska Viterra, spółka zależna Glencore Group, ma obroty na poziomie około 100 milionów ton.

Baner Kioti
SDF baner

Wielka Czwórka walczy z nowymi konkurentami, próbując ich wchłonąć i rozszerzać obszary swojej działalności, w tym biopaliwa, oleje jadalne, pasze dla zwierząt i produkty spożywcze. Od 2021 r. Cargill i ADM zwiększyły liczbę przejęć konkurentów, a największą transakcją był zakup Bunge przez Viterra.

Umowa nie jest jednak jeszcze zatwierdzona, ponieważ Komisja Europejska zatwierdzi ją tylko pod pewnymi warunkami: Viterra musi sprzedać swoje przedsiębiorstwa zajmujące się nasionami oleistymi na Węgrzech i w Polsce, a także niektóre powiązane aktywa transportowe. Jednak organy antymonopolowe w innych krajach, w tym w Kanadzie, nie zatwierdziły jeszcze umowy.

Źródło: Agrarheute, Komisja Europejska

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.