fbpx

Światowy Dzień Pszczół

20 maja na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Pszczół. Ustanowiony on został  z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę na szkodliwość stosowania pestycydów w rolnictwie.

W naszym kraju systematycznie wzrasta zarówno liczba pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich. W roku 2017 było w Polsce ponad 1,55 mln pni pszczelich i ponad 68 tys. pszczelarzy. Pod względem liczebności pni pszczelich, Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej. W 2017 r. zebrano 15,2 tys. ton miodu. Ceny miodu utrzymują się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich.

Głównym kanałem dystrybucji miodu krajowego jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna – ponad 84% całej produkcji. Miód importowany nie stanowi konkurencji dla miodu sprzedawanego w sprzedaży bezpośredniej.

Dzięki wsparciu pszczelarstwa ze środków publicznych (poprzez Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/17; 2017/18; 2018/19), zarówno przetwórstwo miodu, jak i sama produkcja pasieczna, stają się coraz nowocześniejsze i coraz bardziej konkurencyjne. W ramach aktualnie realizowanego Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa blisko 50% środków (około 12 mln zł rocznie) przeznaczane jest na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego

Źródło: MRiRW

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.