Światowe zbiory warzyw i owoców

W ostatnich latach produkcja owoców i warzyw na świecie wzrastała w bardzo stabilnysposób. W Europie odnotowano niewielki spadek produkcji owoców w minionym roku, wzrosły jednak zbiory warzyw o 3%. W 2009 roku łącznie na świecie wyprodukowane zostało 800,0 mln ton warzyw (wyłączając z tej wielkości melony) oraz 700,0 mln ton owoców z melonami łącznie – podaje portal freshplaza

Wśród owoców pod względem wielkości zbiorów nieustannie dominują jabłka, winogrona,
melony oraz banany – łącznie około 60% globalnej produkcji owoców. Wśród warzyw czołowe produkty to pomidory, kapusta oraz ogórki – łączna produkcja na świecie to około 30% globalnych zbiorów warzyw. Ponad 10% światowych zbiorów owoców stanowi ich eksport, natomiast eksport warzyw to jedynie około 3-4% światowych zbiorów.
Kraje Unii Europejskiej stanowią największy na świecie region importujący warzywa i owoce. W 2009 roku łączna ilość zebranych owoców zmniejszyła się o 2% do 37,0 mln ton. Mniej niż rok wcześniej zebrano przede wszystkim jabłek i owoców cytrusowych, nieco więcej owoców pestkowych. W minionym roku zbiory warzyw były większe wobec 2008 roku o 3% i wyniosły 62,0 mln ton, przy czym zmianie nie uległa powierzchnia uprawy, wyższe były natomiast same zbiory.
Najważniejszym unijnym eksporterem warzyw jest Hiszpania, która pomimo nieco niższego o 6% wobec poprzedniego roku wolumenu zbiorów wyeksportowała w 2009 roku 3,7 mln ton warzyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności