fbpx
Strona głównaCenyŚwiatowe rynki zbóż: Tym razem rzepak w górę, a zboża w dół....

Światowe rynki zbóż: Tym razem rzepak w górę, a zboża w dół. Ropa prawie po 90 USD za baryłkę

Prawdziwa karuzela cenowa na światowych rynkach zbóż. O ile od początku tygodnia rosła cena pszenicy, a spadała rzepaku, tak w środę sytuacja się odwróciła. Taniała pszenica, a drożał rzepak. Skąd taka sytuacja?

– Prawdopodobieństwo szybkiej rosyjskiej inwazji na Ukrainę osłabło nieco, stąd unijne zboża oddały w środę całe wtorkowe wybicie. Niektórzy zauważają, że prezydent Putin nie zdecyduje się na wojnę przynajmniej do inauguracji Zimowej Olimpiady w Chinach, na której ma być głównym gościem – tłumaczy Andrzej Bąk z e-WGT.

Wczoraj na giełdzie MATIF pszenica staniała aż o 3,27 proc., osiągając cenę 281,25 EUR/t. Taniała także w USA, tam o 2,81 proc. Na paryskim MATIF-ie taniała także kukurydza, o 2,23 proc., kończąc sesję z ceną 252 EUR/t. Nieco zdrożał rzepak, bo o 1,19 proc. do 723,75 EUR/t.

Za oceanem drożały soja i śruta sojowa o ponad 2 proc., prawdopodobnie na wieść o niezbyt udanych zbiorach w Brazylii.

Drożała ropa; brent i WTI o 2 proc., osiągając cenę odpowiednio 89,96 i 87,35 USD za baryłkę.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.