fbpx

Świadczenia dla sołtysów. Sejm uchwala zmiany

Sołtysi, którzy przed wejściem ustawy o samorządzie gminnym ustawy byli sołtysami lub pełnili funkcję sołtysa krócej niż wymagany ośmioletni okres (część pracy przypadała przed 1990 r.), są wykluczeni z możliwości uzyskania dodatkowego świadczenia. Sejm uchwalił zmiany w tej kwestii.

Samasz loteria - baner

W interpelacji poselskiej nr 2847 do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazano, że w obecnym stanie prawnym osoby, które pełniły przez dwie pełne kadencje, nie krócej niż 8 lat, funkcję sołtysa i osiągnęły wiek emerytalny mogą otrzymać dodatkowe świadczenie. Jest ono przyznawanie jedynie byłym sołtysom, którzy pełnili funkcje w oparciu o ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Sołtysi, którzy przed wejściem w życie tej ustawy byli sołtysami lub pełnili funkcję sołtysa krócej niż wymagany ośmioletni okres (część pracy przypadała przed 1990 r.), są wykluczeni z możliwości uzyskania dodatkowego świadczenia.

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowano pytanie, czy możliwe będzie rozszerzenie kręgu sołtysów uprawnionych do dodatkowego świadczenia o osoby piastujące tę funkcję przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Ponadto poseł zapytał, ile osób piastujących funkcję sołtysa przed 1990 r. byłoby uprawnionych do otrzymania dodatku emerytalnego.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazało, że Sejm przyjął 24 lipca 2024 r. nowelizację ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zmiany w niej zawarte zostały zainicjowane petycją wniesioną do Senatu RP przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów (nr P11-04/23) i wynika z potrzeby modyfikacji przepisów tej ustawy, których stosowanie w obecnej postaci spowodowało ograniczenie świadczeń dla znacznej grupy sołtysów, tzn. tych którzy pełnili tę funkcję przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz nie spełnili wymogu pełnienia jej przez 8 lat, mimo że wykonywali ją przez dwie kadencje.

Ze względu na to, że sołtysi wybierani są w poszczególnych sołectwach w różnych terminach, występują różnice w długości kadencji, w wyniku czego łączne kadencje niektórych osób trwały np. 8 lat i 2 miesiące, a innych 8 lat bez kilku, kilkunastu dni. Ponadto, osoby pełniące funkcję sołtysa po wejściu w życie ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym otrzymywały decyzje odmawiające przyznania świadczenia. Dotyczyło to osób, które były sołtysami przed 1990 r. i kończyły swoje kadencje np. w maju, listopadzie, grudniu 1990 r.

Syngenta - baner corner

Uchwalona przez Sejm 24 lipca 2024 r. nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji umożliwi przyznanie świadczenia pieniężnego tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres nie krótszy niż 90 miesięcy. Ponadto, także tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa przed 1990 r., a następnie kontynuowali tę funkcję po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Możliwa jest zatem sytuacja, w której osoba będzie mogła otrzymać świadczenie nawet jeśli nie była wybrana na funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ale pełniła tę funkcję po wejściu w życie tej ustawy.

W wyniku zmiany przepisów, sołtysi, którzy otrzymali decyzje odmawiające prawa przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, będą mogli złożyć ponownie wnioski o przyznanie tego świadczenia, które będą rozpatrywane na mocy nowych przepisów.

Na skutek nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zostanie wyeliminowana niesprawiedliwość wynikająca z pozbawienia prawa do świadczenia pieniężnego tych sołtysów, którzy pełnili funkcję wyłącznie przed 1990 r., mimo że podobnie jak ich następcy otrzymali mandat mieszkańców w wyborach bezpośrednich i demokratycznych, a dodatkowo pracowali na rzecz społeczności w trudniejszych warunkach niż obecne.

Nowelizacja z 24 lipca 2024 r. ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ilu sołtysom odmówiono prawa do dodatkowego świadczenia?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w interpelacji poselskiej nr 2847, że w 2023 r. wydano 1246 decyzji odmawiających prawa do świadczenia pieniężnego tych sołtysów, którzy pełnili funkcję przed 1990 r. Ponadto z danych wstępnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że w pierwszym kwartale 2024 r. wydano 45 decyzji odmawiających prawa do świadczenia pieniężnego tych sołtysów, którzy pełnili funkcję przed 1990 r.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.