IUNG-PIB stwierdził suszę rolniczą na terytorium Polski. Występujące warunki wilgotnościowe powodują przynajmniej 20 proc. straty w plonach monitorowanych upraw w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -86 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 7 mm, informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy(IUNG-PIB) w Puławach.
Od lipca do koca sierpnia br. największe niedobory wody notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu, w Kotlinie Sandomierskiej oraz w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego. Susza wystąpiła na terenie 14 województw z wyjątkiem Dolnośląskiego i Pomorskiego.
Susza występowała w ośmiu uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego.
W monitorowanym okresie największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 406 gminach (16,39% gmin Polski). W uprawach ziemniaka susza wystąpiła w 146 gminach (5,89% gmin Polski). W roślinach strączkowych w 133 gminach (5,37% gmin Polski).