Susza rolnicza w Polsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdził w okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 roku wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie, których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.

Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. W okresie sześciodekadowym od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą, których wyznaczana jest susza są zbliżone do wartości poprzedniego okresu. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca br. suszę notowano dla czterech upraw, podobnie jest i w tym okresie, chociaż zmieniły się uprawy zagrożone suszą. Susza nie występuje w uprawach truskawek, natomiast notowana jest w uprawach roślin strączkowych – informuje dr hab. Andrzej Doroszewski z IUNG w Puławach.
 
Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10,01% gmin Polski), na powierzchni 2,09% gruntów ornych skupionych w 8 województwach: kujawsko – pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim.
 
W okresie tym susza rolnicza w Polsce notowana była wśród czterech upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych i roślin strączkowych.
 
Tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gmin. Susza występuje w 10,01% gmin kraju (zmniejszenie względem poprzedniego okresu o 9,04 punktów procentowych), na powierzchni 2,09% gruntów ornych – dodaje Andrzej Doroszewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności