fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuSusza pustoszy rolnicze uprawy, spółki wodne nie działają i... nikomu to nie...

Susza pustoszy rolnicze uprawy, spółki wodne nie działają i… nikomu to nie przeszkadza

Samorząd rolniczy domaga się od ministra rolnictwa i rozwoju wsi rozpoczęcia prac nad zmianą przepisów związanych z gospodarowaniem wodą, która jest bardzo ważna dla rolników bo  jest niezbędnym składnikiem uprawy roślin, hodowli zwierząt i działalności rolniczej jako takiej.

Izba Rolnicza w Opolu już od kilku lat prowadzi rozmowy na ten temat z wieloma organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną.

Wśród zdiagnozowanych problemów opolska izba wskazała na: niskie budżety spółek wodnych, brak szczegółowej inwentaryzacji urządzeń melioracyjnych, brak planów renowacji już istniejącej infrastruktury wodnej, niska wiedza na temat retencji, nadmierna populacja bobrów.

Natomiast wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się: obligatoryjność składek na spółki wodne, szczegółowa inwentaryzacja urządzeń melioracyjnych, egzekwowanie pozwoleń wodnoprawnych, budowa zastawek, zwiększenie świadomości retencyjnej,

Co na to resort rolnictwa?

MRiRW odpowiada, że powstał specjalny Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Program Przeciwdziałania Niedoborowi Wody. Realizacja tych programów ma ograniczyć niekorzystny wpływ tych zjawisk na polską gospodarkę, w tym rolnictwo. Ponadto jak to zwykle bywa odsuwa od siebie problem wskazując, że to Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie” realizuje zadania z zakresu retencji i melioracji na obszarach wiejskich.

Podobno w planach jest przejęcie od starostów i wojewodów nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych przez Wody Polskie. Zostanie również przeprowadzona inwentaryzacja urządzeń melioracji wodnych.

Życie zaś toczy się własnym torem. Susza pustoszy rolnicze uprawy, spółki wodne są źle zarządzane albo w ogóle nie działające a urządzenia melioracji wodnej od zeszłego wieku w wielu przypadkach nie były zmodernizowane albo o nich po prostu zapomniano.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.