fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSusza coraz bardziej zagraża europejskim uprawom zbóż

Susza coraz bardziej zagraża europejskim uprawom zbóż

Susza zaczyna zagrażać coraz większym obszarom upraw zbóż w Europie. Problem coraz bardziej dotyczy Rumunii, Bułgarii, krajów nadbałtyckich, a wkrótce być może także Polski.

– Poziom wilgotności gleby był niższy od poziomów z ostatnich dwóch sezonów i długoterminowych średnich na koniec kwietnia w rumuńskich regionach produkujących pszenicę na południu i południowym-wschodzie – informuje o stanie opadów w Rumunii serwis Argusmedia.

Z kolei opady, jeżeli już wystąpiły, to były lokalne i tak intensywne, że raczej pogorszyły stan upraw aniżeli go poprawiły. Inaczej rzecz się ma na obszarach nawadnianych, gdzie oczekiwane są bardzo dobre plony.

Z powodu niedoborów opadów zaczynają cierpieć kraje nadbałtyckie; na Litwie od połowy kwietnia uwilgotnienie gleby jest poniżej średniej, a jeszcze gorzej wygląda sytuacja na Łotwie, gdzie wprost mówi się o suszy.

Sytuacja w Niemczech należy nadal do niezłych, jednak najważniejsze obszary upraw pszenicy są obecnie jednocześnie najbardziej suchymi, co w połączeniu z niekorzystnymi prognozami dotyczącymi opadów deszczu stwarza coraz bardziej poważne zagrożenie suszą. Dość podobną sytuację mamy w Polsce; dla niektórych obszarów kraju w prognozach do połowy czerwca nie widać opadów.

Z powodu deficytu opadów cierpią uprawy pszenicy jarej w Rosji; to zboże stanowi tam aż 28% upraw pszenicy. Z kolei uprawy pszenicy ozimej miewają problemy z nadmiernymi opadami, jak np. w okolicach Krasnodaru, gdzie w maju spadło o 49 mm deszczu więcej niż wynosi norma.

Źródło: Argusmedia

1 KOMENTARZ

  1. Jare uprawy już spaliła susza ,rzepak 1-2 tony zależności od klasy ,żyto pszenica ozime za tydzień to tylko słoma zostanie do zbioru, kto ma bydelko to na kiszonkę kosi tak jest na Pomorzu truskawka co robaki nie wygryźli mruz nie wyciął to słoneczko wycięło, myślałem że jeszcze ziemniaki zjem w zimie ,ale przy tej pogodzie to nawet nie zakwitną,15 kwietnia 8 litrów na metrze opadów i to tyle tej wiosny,a w sklepie makaron z pszenicy jaj wyprodukowanych w Ukrainie którego ja nie kupię , południe Polski oby wam ceny podniesli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]