fbpx
Strona głównaPozostałeSukces "Młodego Rolnika"

Sukces “Młodego Rolnika”

Podlaska Izba Rolnicza informuje, że sukcesem zakończyły się nasze kilkumiesięczne działania, dotyczące młodych rolników, których Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wezwała do zwrotu premii wraz z odsetkami.

Sprawa dotyczy Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006″, w zakresie działania “Ułatwianie startu młodym rolnikom”.
Zarówno przepisy dotyczące kryteriów dostępu w zakresie tego działania, jak i wzór umowy, zawieranej między Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a zainteresowanym rolnikiem, posiadają niejednoznaczne zapisy, które powodowały wątpliwości interpretacyjne dotyczące momentu rozpoczęcia działalności rolniczej.W wielu przypadkach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała w umowie inny termin niż rolnik określił w składanym wniosku, nie biorąc pod uwagę, że rolnik przejął gospodarstwo przed ukończeniem 18 lat, po przejęciu gospodarstwa został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, czy innych okoliczności.

Z naszej analizy dokumentacji, dotyczącej kilku rolników, wynikało, że w sądach powszechnych rolnicy wygrają sprawy z Agencją Restrukturyzacji. Jednak zdecydowaliśmy się interweniować u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Marka Sawickiego zakładając, że rozwiązania administracyjne będą szybsze i mniej kosztowne niż sprawy sądowe.

Podlaska Izba Rolnicza dziękuje lokalnym mediom – prasie, radiu i telewizji za zainteresowanie problemami młodych rolników. Upublicznienie tych spraw niewątpliwie wpłynęło na ich pozytywne rozwiązanie.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich rolników, którzy w ramach SPO 2004-2006 uzyskali premię “Młodego rolnika”, by dokładnie przeanalizowali realizację swoich zobowiązań, wynikających z podpisanych umów.

Tomasz Gietek
Prezes PIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.