fbpx
Strona głównaWiadomościSuchy port na granicy polsko-ukraińskiej ma pomóc w eksporcie ukraińskich towarów

Suchy port na granicy polsko-ukraińskiej ma pomóc w eksporcie ukraińskich towarów

Rosyjska inwazja na Ukrainę skomplikowała mocno eksport ukraińskich towarów, dlatego też rząd w Kijowie szuka alternatywnych możliwości ich wywozu. Z tego względu na początku kwietnia odbyły się rozmowy ze stroną ukraińska w sprawie budowy tzw. suchego portu, który usprawniłby eksport z Ukrainy.

Jak donosi portal obserwatorlogistyczny.pl Ukraina napotyka trudności z eksportem towarów m.in. przez blokadę portów przez Rosję okrętami wojennymi i minami morskimi. Ukraińscy spedytorzy zostali zmuszeni do szukania alternatywnych dróg transportu oraz przeorganizowania łańcuchów dostaw.

Poprzez wstrzymanie eksportu przez siły rosyjskie, ogromne ładunki zboża utknęły w elewatorach, wagonach samowyładowczych lub w terminalach morskich. Jak podaje portal Intermodalnews.eu, opóźnienie w wysyłce produktów rolno-spożywczych kosztuje ok. 1,5 mld USD miesięcznie.

Ukraina sprzedaje zboże głównie do krajów Afryki i Azji. Zablokowanie ładunków może skutkować kryzysem humanitarnym m.in. w Egipcie (Więcej: Egipt wprowadza stałą cenę na chleb! Powód? Gwałtownie rosnące ceny pszenicy).

Z tego też względu Polska pracuje nad stworzeniem suchego portu na granicy z Ukrainą w celu zwiększenia zdolności do przewozu ukraińskich produktów rolnych. Podczas spotkania strony polska i ukraińska omówiły warunki dotyczące m.in. certyfikacji produktów spożywczych oraz notyfikacji ładunków eksportowych, co ma pomóc w przyspieszeniu odpowiednich procedur na granicy.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk rozmawiał z Mykołą Solskim, nowym szefem resortu rolnictwa Ukrainy., który podziękował Polsce za wsparcie podczas wojny i wyraził nadzieje na wsparcie UE w kwestii transportu żywności.

Obaj politycy zgodzili się, że aby projekt suchego portu mógł zaistnieć, kluczowe jest uproszczenie wszelkich procedur związanych z kwestiami transportu. Zauważono również, że strona polska już usprawniła odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy, co dobrze rokuje na przyszłość. Ukraina mogłaby kontynuować eksport dzięki granicy z Polską, na której znajdowałby się port. Następnie transport kierowany byłby dalej, w zależności od docelowego miejsca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.