Strażackie mistrzostwa w Licheniu

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 29 – 30 czerwca nad Jeziorem Licheńskim organizuję XIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. O mistrzowski tytuł będą rywalizowały załogi druhen i druhów ochotników.

Pierwszego dnia o godzinie 20:00 tradycyjnie przez Licheń Stary przejedzie parada pojazdów z łodziami. Tuż po paradzie rozegrana zostanie pierwsza konkurencja: budowa wałów przeciwpowodziowych. Podczas kolejnych dwóch dni rozegrane zostaną kolejne konkurencje: wyścig łodzi wiosłowych, holowanie łodzi, rzuty ratownicze oraz konkurencja specjalna Waterfighters.

Mistrzostwa są formą intensywnego szkolenia niezbędnego w przygotowaniu do sprawnego prowadzenia działań ratowniczych, a ich celem jest przede wszystkim sprawdzenie stopnia wyszkolenia Strażaków Ochotników w zakresie ratownictwa wodnego i powodziowego, podnoszenie kwalifikacji poprzez rywalizację sportową oraz mobilizowanie do intensywnego szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i powodziowego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych. Ponadto wymiana doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych oraz zasad bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą, przekazywanie społeczeństwu zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą i integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego.

Mistrzostwa rozgrywane są, w siedmiu podstawowych konkurencjach na wodzie i lądzie oraz kategorii specjalnej. W konkurencjach rozgrywanych z użyciem łodzi motorowych Mistrzostwa są rozgrywane z podziałem na klasy silników łodzi motorowych.

Źródło: ZOSP RP