fbpx

Straty na Ukrainie

Ukraińskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że tamtejsi rolnicy z powodu niekorzystnej pogody stracili ok. 1,3 mld dolarów. Ukraińskie władze zastanawiają się nad rekompensatami dla najbardziej poszkodowanych. Na ten cel chcą przeznaczyć ponad 53 mln dolarów.

Niekorzystne warunki pogodowe, jakie wystąpiły na jesieni 2011 i w zimie 2012 roku doprowadziły do znacznego zniszczenie upraw ozimych. W rezultacie konieczne było ponowne obsianie ok. 1,6 mln hektarów gruntów uprawami jarymi, głównie kukurydzą. Jednakże zbyt ciepła tegoroczna wiosna i susza na początku lata spowodowała spadek plonów, w rezultacie zbiory będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku.
Największe straty odnotowano na obszarach stepowych i stepowo-leśnych w południowych obszarach Ukrainy m.in. w rejonie Dniepropietrowska, Chersonia, Odessy oraz na Krymie.
Ukraina szacuje, że w tym roku zbierze 45,3 mln ton zbóż wobec 58 mln ton w 2011 r. Do 6 sierpnia br. zebrano ponad 24,6 mln ton zbóż, czyli o ponad 20 proc. mniej niż przed rokiem.
Jak poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), tegoroczne średnie plony pszenicy na Ukrainie wyniosły 2,9 t/ha w porównaniu do 3,44 t/ha w ubiegłym roku, a jęczmienia – 2,19 t/ha wobec 2,55 t/ha rok wcześniej.
Ponieważ kraj ten posiada zapasy ziarna, eksperci szacują, że w bieżącym sezonie ukraińska nadwyżka eksportowa może kształtować się w przedziale od 21 do 23 mln ton, w tym 5 mln ton pszenicy i 12,7 mln ton kukurydzy. W ubiegłym sezonie Ukraina wyeksportowała 21,8 mln ton zbóż, w tym 5,2 mln ton pszenicy, 13,5 mln ton kukurydzy oraz 2,5 mln ton jęczmienia.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.