Strategiczne znaczenie rolnictwa i WPR w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego w Europie

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zwiększenia budżetu na rzecz Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) – wsparcia dla rolników jako gwarantów bezpieczeństwa żywnościowego i wdrożenie europejskiego zielonego porozumienia – ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu europejskich rolników i europejskiego rolnictwa.

– Uznaje on strategiczne znaczenie naszego sektora rolnictwa oraz ciągłe wsparcie, które UE chce zapewnić naszym rolnikom i gospodarce wiejskiej. Pomoże to lepiej wspierać rolników w zapewnianiu przejścia na technologie zielone i cyfrowe. W sytuacji pandemii i narastającego kryzysu gospodarczego, w którym musimy również zająć się konsekwencjami finansowymi Brexitu, proponowany budżet WPR realizuje swoje główne ambicje – mówi Janusz Wojciechowski.

Zmieniony wniosek w sprawie wspólnych ram finansowych na lata 2021–2027 znacznie wzmacnia finansowanie WPR. W sumie na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zaproponowano 391 mld euro czyli o 26, 4 mld euro więcej niż w 2018 roku. Jest on o o 2% wyższy niż poziomy finansowania unijnego rolnictwa w 2020 roku. Oznacza to, że sektor otrzyma 2% więcej funduszy rocznie niż w 2020 roku.

– Rolnicy docenią możliwość zdobycia środków na dalszą produkcję żywności w bardziej zrównoważony sposób, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Nowe zasoby sprawią również, że sektor będzie bardziej odporny na wstrząsy zewnętrzne, a jednocześnie będzie nadal czerpał korzyści z jednolitego rynku i jego silnej przewagi konkurencyjnej – podsumowuje komisarz Wojciechowski.

Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności