Strategia “od pola do stołu” to jedno z kluczowych działań Unii Europejskiej w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Przedstawiona przez Komisję Europejską w maju 2020 r. ma przyczynić się do osiągnięcia “neutralności klimatycznej” rolnictwa UE do 2050 r.
Jak czytamy na stronie Rady Europejskiej, główne cele strategii “od pola do stołu” to:
– zapewnić – w ramach możliwości planety – wystarczającą podaż niedrogiej i pełnowartościowej żywności – zmniejszyć o połowę korzystanie z pestycydów i nawozów oraz sprzedaż środków antydrobnoustrojowych.
– zwiększyć ilość gruntów przeznaczanych na rolnictwo ekologiczne
– propagować bardziej zrównoważoną konsumpcję żywności i zdrowe odżywianie
– ograniczyć straty żywności i jej marnotrawienie
– przeciwdziałać fałszowaniu żywności w łańcuchu dostaw
– poprawić dobrostan zwierząt.
Każde państwo członkowskie UE jest zobowiązane do realizacji założeń Zielonego Ładu, a więc także strategii “od pola do stołu”. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi “realizacja tych założeń wymagać będzie wielorakich dostosowań technologicznych, głównie o charakterze inwestycyjnym, wymagających szerokiego transferu nowej wiedzy”.
W tym celu powstał projekt Paszportyzacja polskiej żywności, który, jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa “przewiduje budowę cyfrowego systemu gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw, tj. „od pola do stołu”.
(…) Po jego wdrożeniu polski sektor rolno-spożywczy może zyskać system IT, w którym znajdą się wiarygodne, rzetelne i niepodrabialne dane o produkcie rolno-spożywczym”.