fbpx

Strategia „od pola do stołu” będzie potrzebowała systemu IT

Strategia “od pola do stołu” to jedno z kluczowych działań Unii Europejskiej w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Przedstawiona przez Komisję Europejską w maju 2020 r. ma przyczynić się do osiągnięcia “neutralności klimatycznej” rolnictwa UE do 2050 r.

Samasz loteria - baner

Jak czytamy na stronie Rady Europejskiej, główne cele strategii “od pola do stołu” to:

– zapewnić – w ramach możliwości planety – wystarczającą podaż niedrogiej i pełnowartościowej żywności – zmniejszyć o połowę korzystanie z pestycydów i nawozów oraz sprzedaż środków antydrobnoustrojowych.

– zwiększyć ilość gruntów przeznaczanych na rolnictwo ekologiczne

– propagować bardziej zrównoważoną konsumpcję żywności i zdrowe odżywianie

– ograniczyć straty żywności i jej marnotrawienie

– przeciwdziałać fałszowaniu żywności w łańcuchu dostaw

– poprawić dobrostan zwierząt.

Każde państwo członkowskie UE jest zobowiązane do realizacji założeń Zielonego Ładu, a więc także strategii “od pola do stołu”. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi “realizacja tych założeń wymagać będzie wielorakich dostosowań technologicznych, głównie o charakterze inwestycyjnym, wymagających szerokiego transferu nowej wiedzy”.

W tym celu powstał projekt Paszportyzacja polskiej żywności, który, jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa “przewiduje budowę cyfrowego systemu gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw, tj. „od pola do stołu”.

(…) Po jego wdrożeniu polski sektor rolno-spożywczy może zyskać system IT, w którym znajdą się wiarygodne, rzetelne i niepodrabialne dane o produkcie rolno-spożywczym”.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.