fbpx

Stop omacnicy! – monitoring od Syngenty

Syngenta uruchomiła monitoring wylotu omacnicy prosowianki. Potrwa on w tym roku do 20. lipca.

Syngenta uruchomiła kolejną edycję monitoringu wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. W tym sezonie monitoring prowadzony jest od 2 do 20 lipca br. Pułapki świetlne wabiące motyle omacnicy umieszczone są w 13 lokalizacjach, obejmując 9 województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie oraz lubelskie.

Dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i piątek na stronie internetowej http://stopomacnicy.pl/ można zobaczyć wykresy z informacjami na temat występowania szkodnika w danym regionie. Każdy z wykresów dotyczy pojedynczej pułapki i dzięki temu można odszukać pułapkę w najbliższej okolicy.

Zasięg występowania omacnicy prosowianki co roku się zwiększa, przy czym szkodnik występuje już w całej Polsce. Na południu kraju uszkadza 50-80%, a lokalnie nawet 100% roślin.

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody, po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem, gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.