fbpx

Stanowisko pod jęczmień ozimy

Przy wyborze stanowiska pod jęczmień ozimy ważna jest zarówno ocena pod kątem gleby, jak i przedplonu. Jęczmień ozimy charakteryzuje się największymi spośród zbóż wymaganiami dotyczącymi odczynu.

Samasz loteria - baner

Gleba

Jęczmień ozimy najlepiej plonuje przy pH w granicach od 5,4 do 7,5. Przy niższych wartościach pH obserwuje się obniżenie plonowania, co jest związane między innymi z dużą wrażliwością jęczmienia na nadmiar w glebie wolnych jonów glinu i manganu. Przy uprawie jęczmienia ozimego na odkwaszonych glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego stwierdza się wyższe plony, w porównaniu do plonowania na tym stanowisku pszenicy, owsa czy pszenżyta. W przypadku uprawy jęczmienia ozimego mniejszy wpływ na plonowanie rośliny odgrywa typ gleby w stosunku do jej kultury.

Jęczmień ozimy najlepiej plonuje na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego. W przypadku uprawy tej rośliny na glebach kompleksu pszennego wadliwego spadek plonowania w odniesieniu do kompleksu pszennego bardzo dobrego jest niespełna 2 – 4%. Roślina ta wysokie plony wydaje również na kompleksie żytnim bardzo dobrym. Przy uprawie jęczmienia ozimego na glebach kompleksu żytniego dobrego i żytniego słabego plony są niższe odpowiednio o 11 – 15% i o 25% w stosunku do plonów ziarna uzyskanych na stanowiskach kompleksu pszennego bardzo dobrego.

Przedplon

Zasadniczą rolę w uprawie jęczmienia ozimego odgrywa przedplon, zarówno pod kątem jego wartości, jak i czasu schodzenia z pola. Najkorzystniejszym terminem zbioru przedplonu jest przełom lipca i sierpnia.

Syngenta - baner corner

Najlepszymi przedplonami dla jęczmienia ozimego są: rzepak ozimy, groch, wczesne odmiany ziemniaka i mieszanki strączkowe na nasiona. Słabym przedplonem jest pszenica ozima i jara, a także pszenżyto ozime i jare. Wynika to głównie z zagrożenia chorobami. Z kolei bezpiecznym przedplonem pod kątem fitosanitarnym jest owies.

Należy podkreślić, że plonotwórcza rola przedplonu zwiększa się wraz z gorszą jakością gleby na stanowisku przeznaczonym pod uprawę jęczmienia ozimego. W przypadku uprawy jęczmienia po strączkowych czy zbożowych ważne jest zniszczenie pozostałości po przedplonie i częściowe wymieszanie ich z wierzchnią warstwą gleby.

Zabiegi uprawowe

Przy prawidłowym przygotowaniu stanowiska pod jęczmień ozimy duże znaczenie odgrywa odpowiednie wykonanie zabiegów uprawowych, aby przez naturalne osiadanie gleby został przywrócony podsiąk wody w górne warstwy gleby. Jest to niezwykle istotne, bowiem osiadanie gleby po wschodach roślin prowadzi do tego, że węzeł krzewienia pozostaje na zbyt małej głębokości, a niekiedy może być nawet całkowicie odkryty. Wpływa to na duże narażenie roślin na wahania temperatury, a w okresie zimowym może znacznie ograniczyć stopień przezimowania jęczmienia ozimego i zmniejszyć intensywność jego krzewienia.

Dużą rolę w plonowaniu jęczmienia ozimego odgrywa poza prawidłowym przygotowaniem stanowiska również suma i rozkład opadów atmosferycznych w trakcie wegetacji roślin.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.